Jak vybrat trekové hole?

Trekové hole

Trekové hole jsou častou výbavou turistů při výšlapech přírodou a po horách. Pokud se chystáte si také hole pořídit, je potřeba brát v úvahu několik základních parametrů pro jejich výběr. Přečtěte si shrnutí, díky kterému bude výběr holí jistě o něco snazší.

Jaká pozitiva má turistika s holemi?

Setkáte se s celou řadou názvů pro hole – turistické hole, trekingové holetrekingové hole nebo také nordic walking hole. Pozitiva jejich užívání ale zůstávají stále stejná. Pokud při chůzi totiž hůlky užíváte správně, měla by pro vás chůze být méně náročná. Hůlky při turistice:

  • pomáhají udržovat stabilitu v náročném terénu,
  • dokáží snížit vynaloženou energii při stoupání do kopce,
  • šetří klouby při sestupu dolů,
  • pomáhají dodržovat rytmus chůze a pravidelné dýchání při aktivitě,
  • tlumí nárazy a tak ulevují kyčlím a páteři,
  • zapojí i horní část těla, což přispěje k posílení rukou a zpevnění středu těla.

 

Trekové holeFoto: Pixabay

Parametry pro výběr holí

Zprvu je podstatné si ujasnit, k jakému typu aktivity budete hůlky nejvíce používat. Chcete hole jako oporu do české přírody a kopců? Nebo spíše vás láká dovolená v Dolomitechdovolená v Dolomitech? Pokud si správně vyberete, hole vám budou pomáhat ve zdolávání jakýchkoliv náročných terénů.

Délka hole

Asi nejpodstatnějším parametrem pro výběr holí je délka. Pokud máte možnost vybrat nordic walking hůlky v kamenné prodejně, můžete vybírat o něco snadněji. Když stojíte narovnaní a uchopíte hůl, úhel v lokti by měl být přibližně 90°. Pokud vybíráte online, měla by délka hole odpovídat výpočtu 0,68 x vaše výška s možnou tolerancí +/- 5 cm. Pokud vám vyjde délka hole mezi dvěma délkami holí udanými od výrobce, rozhodující je vaše výkonnost. Pokud začínáte a budete chodit jen rekreačně, spíše zvolte kratší variantu. V případě teleskopických holí délku zohledňovat příliš nemusíte, hole si podle sebe nastavíte.

Materiál a váha

Obecně platí pravidlo, že byste při chůzi neměli váhu holí téměř pocítit. Nižší hmotnost se váže k vyšší pořizovací ceně. Stejně tak jako jiné outdoorové vybaveníoutdoorové vybavení, i vlastnosti holí ovlivňuje materiál. Rozhodovat se můžete nejčastěji mezi hliníkem, který je dostatečně odolný, ale má z materiálů nejvyšší hmotnost. Pro rekreační vycházky po nenáročných cestách jsou hole z hliníku dostačující. Dalším možným materiálem je dural, který zastupuje zlatou střední cestu. Nebo karbon, zpravidla nejlehčí, nejodolnější a nejkvalitnější materiál, proto je volbou pro náročnější turisty či horské běžce.

Části hole

Pohodlné držení a úchop zajišťuje rukojeť hole. Dobrá rukojeť dokáže zmírnit vibrace, které pak působí na paži. Rukojeť může být vyrobena z plastu (nejlevnější materiál), pěnové hmoty (příjemný na dotyk, pohodlný úchop), korku (vhodné na léto kvůli vlhkosti z dlaní). Pro správnou techniku chůze s holemi je důležité i poutko na zápěstí. Dále také hrot hole, který může být z tvrdé oceli nebo vidia. Na tvrdý terén můžete využít na hroty gumové koncovky pro tlumení. Přímo nad hrotem se nachází talíře, které jsou zpravidla z plastu a uvítáte je zejména při chůzi ve sněhu, kdy se vám díky většímu talíři do sněhu hole neproboří.

Konstrukce

Hole mohou být 2-dílné, 3-dílné nebo ze Z-konstrukce. Předností 2-dílných holí je zejména vyšší pevnost a jednodušší konstrukce, na druhou stranu jejich nevýhodou je horší skladnost. Hole 3-dílné jsou nejběžnějším typem pro turistiku, nabízí totiž dobré rozměry po sbalení do batohu nebo připnutí na něj. Nejskladnějším typem je Z-konstrukce.

Způsob upevnění

U teleskopických holí jsou různé možnosti upevnění, a to šroubování, speed lock nebo skládání. Šroubování se vyznačuje pevností, ale řadí se mezi ty levnější rekreační hole. U tohoto typu hrozí protáčení tyče a horší manipulace v rukavicích. Speed lock je rozhodně spolehlivější variantou. U zamykacího způsobu je známo, že je nejbezpečnější, rychle a pohodlně složitelný. Patří ovšem mezi nejdražší kategorii holí. V nabídce holí najdete také skládací systém. Předností je rozhodně skvělá sbalitelnost.

Zdroje info: krauzovinacestach.cz, gofit.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.