Jak ušetřit v zahraničí na internetovém připojení
Nechcete se v zahraničí úplně odstřihnout od mobilního internetu, ale přitom ani netoužíte zaplatit „majlant?“ V rámci Evropské unie už máte díky chytrým roomingům vystaráno, ale co když cestujete někam dál? Pojďme se na to spolu podívat.
Nejdřív si řekneme, jak je to doopravdy na českém trhu s mobilními operátory a jejich poplatky. Tipněte si, kolik zaplatíte za jeden přenesený megabyte dat třeba v takovém Egyptě? Pokud jste tipovali něco mezi 340-400 Kč, tak jste hádali zcela správně.
Hledejte free Wi-Fi, kdykoli to půjde
V zahraničí zpravidla tyto body poznáte snadno – shlukuje se okolo nich spousta zejména mladých lidí s mobilními telefony. A čím méně takových bodů v zemi je, tím větší bude zájem o ně. Třeba taková Severní Korea je svět víceméně sám pro sebe. Ale i v takové Africe půjde nejspíš o menší svátek. Počítejte proto s pomalými datovými přenosy.
A kde ve světě vsadit na jistotu? Free Wi-Fi dost často poskytují velká nákupní centra, kavárny, letiště nebo mezinárodní společnosti, prodávající občerstvení, jako je např. Starbucks, McDonalds nebo třeba Subway.
Když chcete předejít problémům
Bohužel váš telefon se zvládne připojit k datům i sám – stačí mít povolené aktualizace, zaměřování polohy apod. Mějte proto svůj mobilní telefon pod kontrolou a datový roaming v něm jednoduše zakažte. Máte-li Android, stačí se podívat do Nastavení a najít kolonku Použití dat. Často ji označují tři tečky. Pak už zbývá jen kliknout na Mobilní sítě a najít položku Datový roaming. Neměla by být zaškrtnutá. A u operačního systému iOS to funguje podobně.
Tip pro dlouhodobé pobyty v zahraničí
A pokud plánujete se v zahraničí zdržet déle, pak rozhodně doporučujeme nákup SIM karty od některého místního operátora. Roaming budete mít poté mnohem výhodnější.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.