Finanční nezávislost: Sen, nebo realita?

Peníze znamenají moc a svobodu. Když je máte, váš život bude v mnohých ohledech klidnějším. Bát se můžete ve vztahu k nim snad jen toho, že byste o ně mohli přijít. I proto je sen mnoha lidí být finančně nezávislými, tedy mít jich tolik, že už nikdy v životě nebudou muset pracovat. Jak tohoto stavu dosáhnout? A je to vůbec možné?

Co vůbec znamená finanční nezávislost

Pod finanční nezávislostí si představte stav, kdy jste vlastníkem takového majetku, který vám měsíčně generuje pasivní příjem, jenž pokryje veškeré vaše náklady na život. Do tohoto majetku je možné započítat nemovitosti i finanční aktiva – třeba v podobě investic do akcií, dluhopisů, fondů, peněz na spořících účtech a termínovaných vkladech a podobně.

Je třeba především vhodně investovat

Když se seznámíte s názory a radami finančních odborníků na investice, tak vám budou nejspíš tvrdit, že ano, že to jde se stát finančně nezávislou osobou. Chce to ovšem začít vhodně investovat své peníze a zhodnocovat je. Když začnete v mladém věku, kdy si začnete vydělávat, tak je možná reálný předpoklad, že za dvacet třicet let našetříte dost na to, abyste již v pozdním středním věku své finance přehrabovali vidlemi a užívali si jich plnými doušky. Třeba tak, že byste cestovali po světě.

Přečtěte si: Víte, co skrývají štětiny vašeho zubního kartáčku za havěť?

Na přehrabování ale potřebujete pořádnou kupu peněz, podle některých finančních poradců minimálně 13 milionů korun, aby se dalo hovořit o vaší finanční nezávislosti. Taková částka vám již bude generovat zajímavý měsíční příjem, který vám dovolí hodit nohy na stůl a nechodit do práce. Tedy za předpokladu, že vám postačí pasivní příjem ve výši současné průměrné mzdy, která v hrubém činí necelých 44 000 korun. Nejste-li tolik nároční, můžete našetřit méně milionů. Podle investiční kalkulačky byste se k tomuto číslu mohli dopracovat po třiceti letech investování měsíční částky ve výši 19 019 korun. Hm, není to právě málo, že. A hlavně, kdo na to má?

Foto: Pixabay

To v životě nenašetřím

Cifra uvedená v předchozím odstavci musí zcela určitě hodně čtenářům vyrazit dech. A pomůže jim zároveň se podívat pravdě do očí. Být finančně nezávislým je metou, kterou nikdy nedosáhnou. Nemají šanci, protože jejich výdělky jim nedovolují investovat měsíčně potřebnou výši financí. Někteří jsou rádi, když si bokem odloží peníze v řádu stovek. Jiní ani to v současnosti nedokážou. Z výplaty si větší část odkrojí stát v podobě daní a ten zbytek jde na zaplacení energií, jídla a nezbytností k životu. Člověk je rád, že vůbec při dnešních cenách poplatí, co musí.

Co říct na závěr? Rady finančních poradců ohledně investování mají něco do sebe. Využije je ale snad jen ten, který má z čeho spořit, respektive jeho měsíční výdělek to dovoluje. Měli byste být kvůli tomu smutní, že vy do této kategorie lidí nepatříte? Ani ne. I když si nenašetříte na finanční nezávislost, tak tím přece život nekončí. A nakonec ani Bernard Arnault, Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg či Bill Gates tedy ti nejbohatší lidé na světě, si peníze do hrobu nevezmou. Budou je muset nechat tady, všechny ty miliardy dolarů.

Zdroj: https://forbes.cz/lists/nejbohatsi-lide-sveta-2024/, https://investovaniproholky.cz/kalkulacka-financni-nezavislosti/

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.