Jak se připravit na toulky zimní přírodou, abyste se ve zdraví vrátili domů
Správný turista a milovník přírody vyráží na túry i v zimě. Nezalekne se chladného počasí, protože se na něho řádně připraví. Neznamená to jen mít v batohu v termosce teplý čaj, i když je to dost podstatná část zimní výbavy na cesty. Bez čeho dalšího se určitě neobejdete?
Do přírody za každého počasí
Možná se shodneme na tom, že příroda má své kouzlo v každém počasí. Jistě, najdou se období, která jsou pro túru stvořené méně a někdy je lepší zůstat doma. Jsou to například parné letní dny, kdy teplota vzduchu šplhá až ke 35 °C ve stínu. Ani za sychravého podzimní deště není procházka krajinou tím nejlepším nápadem, pokud nemáte na sobě nepromokavé oblečení a obuv. No a v zimě zase není příjemné klouzat po namrzlé půdě.
Na druhou stranu na jaře můžete v přírodě obdivovat pučící život. V létě v lese při troše štěstí narazíte na červené lesní jahody či maliny. Podzim barví lesní porosty do krásných odstínů žluté, červené a hnědé barvy. A v zimě, když je půda skrytá pod vrstvou sněhu, tak je to na pohled taky jedna pohádka.
Důležitá je vhodná obuv
Když budete chtít v zimě vyrazit do lesů na vycházku, tak byste neměli podcenit zejména výběr obuvi. Všeobecně se to ví, ale stejně se najdou jedinci, kteří do zimní přírody vyrazí v městských teniskách v domnění, že to prostě zvládnou. A nebojí se jít v takové obuvi ani na horskou túru. Něco jako nesmeky jim nic neříkají a pak se diví, že mají problém s chůzí po zledovatělém terénu. V tom lepším případě se dostanou v bezpečí domů, v tom horším se o nich zmíní černá kronika, případně nějaká televizní reportáž o záchraně zraněných turistů.
Přečtěte si: Dobrodružná cesta amazonským deštným pralesem
Obuv do zimního terénu musí mít robustní konstrukci a kvalitní protiskluzovou podrážku, nejlépe s hlubokým a členitým vzorkem, který zajišťuje dobrou trakci a stabilitu na sněhu a ledu. Obuv by dále měla být odolná vůči vlhkosti. Ideální jsou membrány, které nepropustí dovnitř vodu, ale zároveň umožňují chodidlům dýchat. Boty by měly být dostatečně teplé, aby vám v nich nebylo chladno.
Foto: Pixabay
Nezapomeňte na nesmeky
Nemusíte se zrovna šplhat na čtyřtisícovku, abyste potřebovali být vybaveni nesmeky nebo mačkami. I když půjdete pouze na Lysou horu v Beskydech v zimě, tak je využijete. I tam bývá dost často zledovatělá půda, na které lze nepříjemné uklouznout. Nesmeky se prodávají v provedení na celou podrážku obuvi, pouze na špičku boty nebo pouze pod patu. Mohou mít podobu gumových návleků na obuv s hroty z oceli a oblíbené jsou i ozubené nesmeky, jež svým vzhledem připomínají mačky.
Teplé a funkční oblečení
Základem oblékání v zimě do přírody je vrstvení. Je lepší mít na sobě více tenčích vrstev oblečení, čímž se dá lépe přizpůsobit měnícímu se počasí. Funkční prádlo odvede pot od těla. Střední vrstvou by měla být mikina a vnější vrstvu může představovat nepromokavá bunda, která odolává větru. Nejlépe s kapucí. V podobném duchu by měly být i kalhoty. Ty mohou být bez kapuce. A samozřejmostí jsou rukavice, čepice, šála. Ale to asi víte. Ale opakování je matka moudrosti.
Zdroj: https://www.svetoutdooru.cz/nesmeky-co-je-na-trhu-a-jak-si-vybrat/, https://vyslapy.cz/5-duvodu-proc-byste-meli-chodit-na-prochazky-v-zime/
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.