Jak se chovat v lese plném medvědů a kde na Slovensku žije nejvíce těchto šelem
Pro běžného turistu bývalo lepší, kdy byl ve slovenských lesích medvědů hnědých nedostatek. Objevil-li se nějaký zástupce tohoto rodu, bylo z toho pozdvižení a zprávy tučným písmem v denním tisku. Turista se totiž nemusel obávat, že odněkud z houštiny na něho medvěd vybafne. Dnes je situace u sousedů poněkud odlišná. Huňáčů se jim tam po horách pohybují celé desítky. Někteří zavítají i do center měst, naposledy se to událo v Liptovském Mikuláši a ve Svitu, a straší tamní občany, žijící pokojným městským životem netušíc, že za rohem na ně číhá medvěd. Víte, jak se zachovat, když se s ním v přírodě potkáte?
Kolik medvědů žije na Slovensku
Podle posledních údajů, k nimž se dobral společný výzkum Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity, Ostravské univerzity a Státní ochrany přírody Slovenské republiky, žije na Slovensku asi 1056 medvědů. Přesto se nedá hovořit o tom, že by se jednalo o přemnožená zvířata. Přemnožení populace totiž znamená, že její množství překračuje kapacitu prostředí, co se potravy týká. A to u medvědů hnědých, kteří jsou všežravci, nelze přesně stanovit.
Ti se vlivem urbanizace přírodního prostředí zdržují blíže lidských obydlí a ztrácejí plachost. A protože od pandemie Covid-19 lidé vyrážejí více do přírody, tak dochází také k častějšímu kontaktu s tímto lesním predátorem. Těžko soudit, do jaké míry jsou medvědi nadšení z toho, že se jim po jejich domovině procházejí zástupy turistů.
Foto: Pixabay
Kde si na medvědy dát pozor
Pokud se medvěd hnědý vydá mezi lidské příbytky, není tomu tak proto, že by měl chuť na lidské maso, ale protože tam hledá potravu. Medvěd není lidožrout. Například mu chutná kukuřice, která je pro něho vysokoenergetickou potravinou. Medvědy pochopitelně běžně ve městech nepotkáte. Ale na horách, to už je něco jiného.
Největší populace medvědů žije v chráněné krajinné oblasti Polana, tam jich mají okolo 278. Ve Vysokých Tatrách můžete natrefit na 152 medvědů. Po Velké Fatře se pohybuje asi 146 medvědů a v Malé Fatře se vyskytuje 123 jedinců. Naopak nejméně medvědů je v národním parku Slovenský ráj, kde jich napočítali 14. Nízké Tatry se mohou pochlubit 97 medvědy. Podle těchto čísel si můžete sami udělat obrázek o výskytu huňáčů ve slovenských horách. A kterým je možná lepší se vyhnout.
Nejlepší je prevence
Pokud se však vypravíte do horské oblasti, v níž s přítomností medvědů musíte počítat, pak byste měli také vědět, jak se v ní chovat. Ochránci přírody radí prevenci. To znamená, že tam, kde mohou medvědi být, byste neměli chodit za soumraku večer a ráno. To jsou tato zvířata nejaktivnější. Pohybovat byste se měli po značených cestách a dávat o sobě vědět, aniž byste ale byli zbytečně hluční. Úplně postačí, když si občas zazpíváte nebo zakašlete. Jdete-li ve dvojici nebo ve skupině, můžete si povídat. Je třeba se vyhýbat houštinám. A máte-li s sebou psa, tak jedině na vodítku.
Zdroj: https://chkoponitrie.sopsr.sk/, https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/medvedi-krize-na-slovensku-update-infografika/r~92b13cf6e50d11eebf960cc47ab5f122/
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.