Jak přežít dálkový let bez újmy na zdraví

Je tu léto, na střední Evropu extrémní teploty a mnozí čeští dovolenkáři balí kufry a vyrážejí vstříc zážitkům v dálavách. Do nich se dostanou nejlépe a nejrychleji leteckou dopravou, která je sice pohodlná, ale skýtá určité nebezpečí. Jak přečkat dálkový let bez stresu?

Klimatizace dehydratuje organismus

Pokud vám na letišti Václava Havla v Praze někam nezašantročí vaše zavazadla, tak se jistě při použití jeho dopravních prostředků můžete těšit na skvělou dovolenou u moře. Láká Madeira, Kapverdy i Kanárské ostrovy, ale lze se vypravit i někam mnohem dále. Jaký vliv má na lidský organismus dálkový let? Co si budeme povídat, vy sami určitě moc dobře víte, že cesta letadlem není zcela bez vlivu na naše tělo. Úplně postačí, když je v něm klimatizace, která vytváří příjemné prostředí, ale na druhou stranu způsobuje dehydrataci.

Místo klasické kávy nebo sklenky alkoholu byste se měli během letu napájet raději vodou. Jinak vám hrozí ztráta tekutin v těle, bolesti hlavy, suchá pokožka, rty, oči i nos. Nezapomeňte si rty mazat hydratujícím balzámem. Klimatizace bývá i semeništěm bacilů a virů, takže mnozí cestující zanedlouho po opuštění paluby letadla onemocní – nejčastěji respiračními chorobami. To není moc příjemný začátek dovolené, ale bohužel se to stává.

Foto: Pixabay

Pozor na krevní sraženiny

Cestování ekonomickou třídou je levnější, ale nabízí ne příliš pohodlně posezení. Zejména je zde málo místa pro nohy, takže kolikrát si je nemůžete ani natáhnout před sebe. Pokud se několik hodin při dálkovém letu nebudete hýbat, hrozí hluboká žilní trombóza. Hlavně u osob k tomu náchylných. Ideální je proto se občas po letadle projít – třeba cestou na toaletu. Trombózu poznáte podle otoku nohy, kotníku či lýtka. Kůže je v místě postižené žíly zabarvená do červena a na omak je výrazně teplejší. Tyto příznaky by vás měly varovat, že se ve vašem těle děje něco nežádoucího.

Jet lag neboli pásmová nemoc

Když při dálkovém letu letadlem překonáváte více než 2 časová pásma, může se u vás vyskytnout jet lag – pásmová nemoc. Projevuje se nespavostí, vyčerpáním, bolestí hlavy, žaludečními problémy. Horší příznaky mívají starší osoby. Když letíte na východ, je problém se spánkem. Při letu na západ se zase budete budit brzy ráno. Někteří zkušení cestovatelé doporučují při letu hodně tělo hydratovat pitím vody. Vhodné je i pár dnů před odletem si během několika dnů upravit svůj denní režim tak, aby si tělo na překročení časových pásem lépe zvyklo. Při letu na východ jít spát o hodinu dříve, u letu na západ o hodinu později.

Pro koho je cesta letadlem nevhodná

Použití letadla jako dopravního prostředku může být potenciálně nebezpečné pro osoby s nemocí zvanou angina pectoris, po infarktu nebo s arytmií, s onemocněním plic, pro osoby trpící migrénou. Lidé s rozedmou plic by například létat vůbec neměli, protože hrozí prasknutí plíce vlivem tlaku.

Je proto vhodné let konzultovat s ošetřujícím lékařem. Totéž platí pro případ, že byste chtěli letět s čerstvou zlomeninou. Zde hrozí otoky končetin v sádře. U těhotných žen od 28. týdne těhotenství může letecká společnost vyžadovat potvrzení, že se nejedná o rizikové těhotenství.

Výše uvedené možné zdravotní problémy vás nemusejí během letu vůbec potkat. Je ale dobré s nimi počítat a pak být mile překvapeni, že pobyt na palubě letadla proběhl zcela klidně.

Zdroj: https://www.iflscience.com/how-long-haul-flights-affect-the-body-and-what-to-do-about-it-75045, wikipedia.org

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.