Jak je to s alkoholem za volantem v zahraničí. Některé výjimky vás překvapí i v rámci Evropy
Cestování do zahraničí je velmi lákavé. A to zvláště ve chvíli, kdy se opět začínají otevírat hranice. Ovšem někdy je lepší se na cestu do zahraničí dobře připravit. Tedy vlastně vždycky – hlavně co se nejrůznějších pravidle týče.
Na první místě by určitě mělo být dobré pojištění. To ovšem musí jít ruku v ruce i s vaším vlastním „průzkumem.“ A na co se tedy zaměřit v případě alkoholu?
Fámy o značné toleranci alkoholu v zahraničí bývají mylné
Zatímco v Česku je tabu i řízení po jediné sklence piva k obědu, v zahraničí jsou leckdy tolerantnější. Na silnici tak můžete vyrazit i poté, co jste si k jídlu či během příjemného večera dopřáli něco ostřejšího. To ovšem platí jen do určité míry, stejně jako všude jinde i tady totiž platí systém „něco za něco.“
Především je nutné, abyste se vešli do daného limitu, který má každá země stanovený jinak. Je dobré si zjistit, jaké nápoje je možné před jízdou konzumovat, obvykle to najdete na stránkách místní dopravní policie i s praktickými příklady. Nepodceňte ani vlastní stav – ačkoliv jste jinak odolní, pokud se například necítíte úplně fit, i ona jedna povolená desítka piva vás může ovlivnit více, než je bezpečné.
Foto: Pixabay
Alkohol ano, ale jen někdy
To ovšem neznamená, že si můžete do stanoveného limitu alkoholu dopřát po libosti. Své nám k tomu řekl odborník na slovo vzatý. „Lidé si také často nejsou vědomi jedné velmi zásadní věci – pokud si dají povolené množství alkoholu a v pořádku dojedou do cíle, nic se neděje. Pokud ovšem bourají, alkohol se okamžitě stává přitěžující okolností! A to i když jste limit promile v krvi vůbec nepřesáhli. Je zde tedy určitá tolerance, která se ovšem může proměnit ve velkou komplikaci. A samozřejmě může výrazně ovlivnit i otázku odškodnění, ačkoliv jste nehodu nezavinili. Zvažte proto, zda vám sklenka za takové riziko stojí,“ upozorňuje Beck z Vindicia.
A musíte si také dát pozor na nejrůznější místní „podpravidla.“ Vždy je totiž dobré číst i nejrůznější výjimky a výluky z pravidla. Zatímco dospělý a zkušený řidič totiž leckdy může mít určité množství alkoholu povoleno, mladší či naopak profesionální šoféři ho obvykle mají ve stejném státě zcela zapovězený. A pokoušet osud se vám nemusí vyplatit. Pokuty bývají v zahraničí velmi vysoké a leckdy je musíte uhradit na místě, jinak vám nebude povoleno pokračovat v cestě. Jeden malý panák nebo pivo tak může rychle zkazit celou dovolenou.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: společnost Vindicia, https://autobible.euro.cz/povolena-hladina-alkoholu-eu/, https://alkozona.cz/content/23-povolen%C3%A1-tolerance-alkoholu-v-evrop%C4%9B–alkozonacz
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.