Jak dlouho se ještě bude střídat zimní a letní čas? Nezapomeňte si v sobotu posunout hodinové ručičky

Je před námi poslední říjnový víkend a to znamená, že opět budeme posunovat ručičky na svých hodinách. Tentokrát ale získáme hodinu navíc a vrátíme se ke standardnímu času. Debata o zrušení letního času se kuloáry Evropské unie táhne již několik let. Naposledy se o tom hodně hovořilo v roce 2019. Jednotlivé členské státy EU se ale nedokázaly shodnout na tom, který čas ponechat, a pak přišla koronavirová pandemie a vše okolo změn času utichlo. Na pořadu dne byly jiné starosti. Jak to s tím letním a zimní časem vlastně je? A který je pro lidský organismus vhodnější?

Historie letního času

Možná vás překvapí fakt, že už americký státník a spisovatel Benjamin Franklin v roce 1784 v dopise určenému vydavatelství časopisu Journal of Paris navrhuje, aby kvůli lepšímu využití denního světla lidé chodili dříve spát a dříve vstávali. Není to přesně zavedení letního času, ale náznak jeho principu. On to ten Franklin ale stejně myslel v legraci.

O zavedení opravdového letního času se poprvé vážně začalo uvažovat na počátku 20. století. Přišli s tím ve Velké Británii, ale poslancům parlamentu se ta myšlenka moc nezdála, takže změnu nepodpořili. Jenže pak vypukla Velká válka a s ní nutnost šetřit. A najednou to šlo zavést letní čas. A to dokonce hned v několika evropských zemích, Rakousko-Uhersko nevyjímaje. Tenkrát nešetřili elektrickou energii, ale petrolej, kterým se svítilo v lampách. Na letní čas přešli také v USA, a to ze stejného důvodu jako v Evropě. Po první světové válce se od něho opět upustilo, aby se opět zavedl v průběhu druhé světové války. Pochopitelně kvůli úspoře energií.

Přečtěte si: TOP 10 měst ve světě, kde byste raději potkali zombie než místní gangy

Stejný důvod vedl k uzákonění letního času v Československu v roce 1979. V Evropské unii byl letní čas jednotně zavedený v roce 1998, neboť se ukázalo, že je zdrojem zisku restaurací a hoteliérů v turistických oblastech. Lidé jsou večer déle vzhůru díky světlu a ochotněji utrácejí své peníze.

Foto: Pixabay

Pro zdraví je lepší zimní čas

No a už u toho zůstalo, přestože existují argumentu proti jeho pravidelnému zavádění. Podle některých studií je totiž ten standardní čas, tedy zimní, pro lidský organismus přirozenější, protože lépe respektuje jeho cirkadiánní cyklus. Změna času na letní není zcela bez škodlivých účinků na člověka. Možná to pozorujete sami na sobě a trvá vám dlouho, než si na nový čas zvyknete.

Někdo změnu třeba ani postřehne a jen si přetočí hodinové ručičky, ale spoustě lidí způsobuje nesoulad mezi našimi vnitřními hodinami a časem, kdy je třeba vstávat do práce či školy, značné potíže. A to nejen psychického rázu, jako jsou poruchy nálady, ale i fyzického. Existuje totiž vyšší pravděpodobnost infarktu myokardu či mozkové mrtvice, dopravních nehod z důvodu únavy či nepozornosti. Přestože se toto obecně již ví, tak k ukončení střídání letního a zimního času se EU zatím nechystá. Tak si nezapomeňte v noci ze soboty 26. října 2024 na neděli 27. října 2024 posunout hodinové ručičky o hodinu pozadu. Alespoň se déle vyspíte. Když už nic jiného.

A jak jste na tom s letním časem vy? Vadí vám, nebo vám vyhovuje, že je v létě večer déle tma?

Zdroj: https://www.iflscience.com/should-daylight-saving-time-be-abolished-76448, wikipedia.org

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.