Jak čistit hydrovak, aby se z něj nestalo semeniště bakterií. Známe fígl i na ten zapomenutý
Pokud často vybíháte do terénu nebo na náročné trasy třeba na závodech, určitě tohoto šikovného pomocníka znáte. Hydrovak jednoduše umístíte do batohu a získáte tak zásobu potřebných tekutin mnohem rychleji než při pití z lahve, a také ve větším objemu.
Včasná údržba je nejdůležitější
Také přijdete vyčerpaně domů a to poslední, o co se chcete starat, je vaše sportovní výbava? Pak byste alespoň u hydrovaku měli udělat výjimku. Batoh počká klidně měsíc, než ho pořádně vyčistíte, ovšem jakmile se uvnitř vaku namnoží (díky ideálnímu prostředí) nebezpečné patogeny, budete mít o starost postaráno.
Jestliže zvládnete hydrovak vyčistit hned, měl by vám stačit jen obyčejný proplach vodou a jeho následné vysušení. A totéž platí i pro hadičku, byť ta si čas od času zaslouží pořádné prošťouchnutí buď za pomoci speciální štětky, nebo díky drátku s kouskem vaty, který jí jednoduše protáhnete. Ovšem zanedbané hydrovaky si přece jen žádají péče o něco více.
Foto: Pixabay
Jak na čištění zatuchlého a plesnivého hydrovaku
Ano, může se to stát. Naštěstí nejde o důvod, kvůli kterému by bylo nutné hydrovak hned vyhazovat. Naopak. V první řadě vám pomůže horká voda s jedlou sodou nebo s octem. Hydrovaky důkladně propláchněte a nechte vysušit. Pokud to jde, obraťte je naruby, jinak je prostě nechte důkladně vykapat a vyschnout.
Nakonec je strčte do mrazáku. To je zaručená jistota eliminace choroboplodných zárodků. Případně skvrny později dočistěte jedlou sodou. Ovšem pozor, povolen je jen jemný kartáček, drátěnkou byste hydrovak zaručeně zničili.
Hadičku je v takovém případě lepší koupit novou a to včetně náustků. Ovšem při troše pečlivosti bude stačit právě i horká voda a již zmiňované ingredience. Mimochodem – ocet je nejlepší na potlačení plísně.
Sáhnout můžete i po saponátu
Jestliže se vám přírodní prostředky nezdají příliš účinné, je další možností saponát na čištění nádobí, jenž však samozřejmě musíte důkladně opláchnout. Další možností jsou i speciální čistící tablety, jež se dají koupit kupříkladu ve sportovních potřebách. Vak jednoduše naplníte vodou, vhodíte tabletu a máte hotovo. Jednou za čas je navíc tento postup vhodné aplikovat preventivně.
Před dalším použitím skladujte hydrovaky v mrazáku
Chcete mít stoprocentní jistotu, že se ve vašem hydrovaku žádné nežádoucí patogenní organismy nenamnoží? Tak ho po vyčištění vyschnutí jednoduše uložte do mrazáku. Ani delší pobyt tady mu nevadí a před použitím ho musíte jen včas rozmrazit. Můžete se tak cítit na 100 % v bezpečí a neriskovat nepříjemné zažívací potíže a jim podobné.
Foto: Pixabay
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.