Jak chutnají německé adventní trhy? Záleží, do které země zamíříte

Bavorská a saská kulturní tradice je totiž výrazně odlišná. Opékané klobásky, pečená ryba – a ještě jedno překvapení navíc, které na vás čeká, pokud zamíříte na německou stranu Krušných hor.

Hlavním jídlům dominuje ryba, ale i husa

Takže jak se vyznat v těch skutečných německých vánočních specialitách a nesednout na lep rádobyvánočním prodejcům občerstvení? Sázkou na jistotu bude určitě husa nebo kachna, plněná kaštanovou nádivkou. Jako příloha se tradičně servírují brambory (nebo také bramborové knedlíky) a červené zelí. Tradičně se podává na Boží hod vánoční, ale k dostání bývá i dříve.

Dopřát si můžete i pečenou rybu, ale kapr to nejspíš nebude. Mnohem spíše narazíte na uzeného pstruha, candáta nebo štiku. Podává se k nim bramborový salát, ale pozor – zásadně bez majonézy. Ta je typická víceméně jen pro Česko.

Sladké vánoční zákusky a dezerty

Zapomeňte na hory cizokrajného cukroví. Typickým pokrmem svátků je v Německu sladká červená rýže (tedy s červeným ovocem) zahuštěná vanilkovým pudinkem a posypaná mandlovými lupínky. Setkat se můžete i se zapečenými jablky s rebarborou nebo domácí vanilkovou zmrzlinou.

Neunerlei alias „devatero“ Krušných hor

Ještě donedávna šlo o téměř zapomenutou tradici krušnohorských horníků, ale dnes zažívá své znovuvzkříšení. I díky tomu je Neunerlei alias „devatero“ k dostání v mnoha lepších hostincích dokonce po celý rok! A na co se můžete těšit? Jde o devět chodů, mezi nimiž nesmí chybět třeba pečená klobása, jahelná kaše, červená řepa, knedlíky, kysané zelí, celer apod. Skvělé jsou třeba houby nakyselo nebo čočka. Je to vlastně taková zajímavá skládanka chutných pokrmů, která vás rozhodně překvapí. Ovšem je-li jedena na Štědrý večer, má i značně symbolický význam – dokáže vám třeba vykouzlit peníze nebo zdraví.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.