Italská Sermoneta vypadá, jako by se zde zastavil čas ve středověku

Itálie patří oblíbené letní dovolenkové destinace. Zatímco někteří turisté nevynechají ani den u moře, jiní se rádi zvednou od hotelového bazénu nebo z mořské pláže a vydají se na výlet do blízkého i vzdálenějšího okolí svého pobytu. V Itálii je totiž na co se dívat. Asi osmdesát kilometrů od Říma se nachází městečko Sermoneta, která patří k nejhezčím v provincii Lazia. Co je na ní tak zajímavého?

Hrad Caetani

Sermoneta byla vybudována na kopci jako opevněné město už ve 13. století. Nejlépe se sem dostanete po vlastní ose, protože vlaky sem nejezdí. Ze stejného období jako město pochází i zachovalý hrad, jenž stojí v historickém centru. Postavit ho nechala rodina Annibaldi. Od nich ho získal rod Caetani, který hrad stavebně rozšířil. Svůj strategický význam hrad ztratil až v 17. století. V 18. století ho vyplenila španělská a francouzská armáda a o století později sloužil jako vojenské skladiště. Caetani se na hrad vrátili na konci 19. století a zahájili restaurátorské práce, kterými hrad přeměnili na společenské a vzdělávací centrum. Hrad Caetani je veřejnosti přístupný v rámci komentované prohlídky, která trvá asi 1 hodinu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Ve 12. století byl na náměstí postaven románský kostel Nanebevzetí Panny Marie, později goticky přestavěn. Často se o něm hovoří jako o katedrále, ale nikdy nebyl sídlem biskupa. Pro kostel je typická 24 metry vysoká čtvercová zvonice se zaoblenými oblouky. Ale nejspíš už v 5. století n. l. tu stál chrám zasvěcen pohanské bohyni Kybelé. V kostele jsou k vidění fresky, jejichž autorství je připisováno italskému malíři pozdního manýrismu Bernardino Cesarimu.

Na vrcholku skalnatého výběžku pak stojí další zdejší kostel, který by neměl uniknout pozornosti turistů. Je zasvěcen Archandělovi Michaelovi a pochází z 11. století. Postavený byl na pozůstatcích starého římského chrámu. Po staletí tento kostel představoval centrum náboženského života v Sermonetě.

Opatství Valvisciolo. Foto: Livioandronico, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valvisciolo_Abbey3.JPG

Opatství Valvisciolo

Asi tři a půl kilometru od Sermoneta leží opatství Valvisciolo, což je cisterciácký klášter postavený v románském slohu. Opatství zde bylo založeno už v 8. století řeckými baziliánskými (řeckokatolickými) mnichy. Ve 12. století opatství poškodil Barbarossa a ve 13. století ho obsadili templáři. Když byl tento řád zrušený, přišli sem opět cisterciáci.

S malými přestávkami klášter funguje dodnes. S působením templářů se pojí pověst o tom, jak došlo k rozbití překladů v kostele. Stalo se v den upálení jejich velmistra Jacquese de Molay. Ostatně vliv templářů na vnitřní kostelní výzdobě je doposud patrný, a to v podobě několika křížů s charakteristickým tvarem.

Zdroj: https://frcaetani.it/en/portfolio/caetani-castle-of-sermoneta/, https://www.italymagazine.com/featured-story/italys-villages-walled-hill-town-sermoneta

Hrad Caetani. Náhledové foto: Anna Eden 86, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castello_Caetani,_Sermoneta_(LT).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.