I univerzitní starobylá Bologna má své šikmé věže. Jmenují se Asinelli a Garisenda
V severní části Apeninského poloostrova se nachází město Bologna, které je sedmé nejlidnatější v Itálii. Díky zástavbě z cihel v odstínech červené a oranžové barvy se mu přezdívá Červená Bologna. Ve městě najdete nejstarší univerzitu ve Evropě, založená byla už v roce 1088, a úchvatná podloubí, která dodávají místu charakteristický ráz. Zdejší historické centrum je velmi dobře zachovalé, což je velikým lákadlem pro zvídavé turisty. Co všechno je tu možné vidět?
Když si Etruskové podávali dveře s Bóji
Na místě, kde nyní Bologna stojí, tedy na okraji Pádské nížiny na úpatí Apenin a na soutoku řek Reno a Savena, si Etruskové asi v 6. století př. n. l. založili město Felsina. Pak je vystřídali Bójové a ještě později Římané, Langobardové a Frankové. Takže tu bylo docela živo. Každý z národů tu po sobě něco zanechal.
Například od Bójů má město své latinské jméno Bononia. Brzy se město stalo centrem obchodu a díky založené univerzitě také centrem pro studium středověkého římského práva a lékařství. Mezi její studenty patřili mimo jiné i Dante, Petrarca a Boccaccio.
Největší historické centrum v Evropě
Historické centrum Bologni má rozlohu 142 hektarů a patří k největším na evropském kontinentě. Najdete tu řadu renesančních i barokních památek, včetně unikátního podloubí a arkád, jehož souhrnná délka měří až 62 kilometrů.
Podloubí v Bologni. Foto: Pixabay
Až do konce 19. století byla Bologna jedním z mála velkých opevněných měst v Evropě. Původní římské hradby nahradil ve středověku systém opevnění včetně asi 180 věží, z nichž většina se ale do současnosti nedochovala. Věže sloužily pro obranné i útočné účely, zejména v období boje o investituru.
Některé se v průběhu let změnily na vězení či obytné budovy. Mnoho věží bylo strženo, zbořené či se samy zřítily. I sám spisovatel Dante se o bolognských věžích zmiňuje ve svém díle Peklo.
Dvě šikmé věže
V současné Bologni je k vidění asi posledních dvacet zbývajících věží, z nichž nejznámější jsou Dvě věže (Due torri), které nyní tvoří dominantu města. Jsou také šikmé jako ta v Pizze a jmenují se Asinelli (97 metrů) a Garisenda (48 metrů). Nižší věž je více šikmá. Jejich náklon je vidět pouhým okem. U Garisendy činí náklon 320 centimetrů.
Věže mají čtvercový půdorys, základy z kůlů hluboké až deset metrů. Zdivo je úměrně s výškou věže tenčí a lehčí a tvoří ho silná vnitřní stěna a tenčí vnější stěna. Mezera mezi nimi byla vyplněna kameny a maltou.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Towers_of_Bologna; https://en.wikipedia.org/wiki/Bologna
Dvě věže. Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.