I Dunaj má své zmizelé ostrovy s temnou minulostí, nejznámější je Ada Kaleh

Je tomu už 40 let, co ostrov Ada Kaleh zmizel pod hladinou Dunaje. Nacházel se jen kousek od místa, kde se setkávají hranice Srbska, Rumunska a Bulharska. Ale nečekejte žádný ostrůvek. Ada Kaleh byl dlouhý 1,8 kilometrů, s šířkou 400 metrů. Tvořil ho zejména písek a štěrk.

Není bez zajímavosti, že ho dodnes najdeme třeba na Google Maps a v jeho okolí se stále ještě najde dost pamětníků, kteří o něm dokáží vyprávět. A nejsou to bohužel vždy jen krásné a romantické příběhy.

Z pevnosti „proti Turkům“ měli Osmané spíše legraci

Jako první si jeho potenciálu všimli pravděpodobně Habsburkové. Ti zde dokonce nechali vystavět pevnost, podle níž pak dostal ostrov i jméno – Ada Kaleh totiž doslova znamená „ostrovní pevnost“. Byla vystavěna s hvězdicovým půdorysem (tzv. Vaubanovský styl) a ježila se střílnami a dělostřeleckými posty.

Ovšem jeho postavení nebylo právě nejšťastnější, Turci ho totiž dobyli hned několikrát, boje o něj probíhaly až do roku 1791. Poté ty vypadalo na smír, to by se ovšem nesměla stát jedna menší „bota.“ Při sepisování Berlínské smlouvy se na něj totiž zapomnělo, takže i když ležel na území Rakousko-Uherska, sultán si na něj stále činil nárok. Koneckonců, jmenoval sem i soudce a správce. A toto právní vakuum vydrželo až do roku 1913, kdy se zalíbil Maďarům a ti si pro něj „došli.“

Malý evropský Istanbul

Ale nevydrželo jim to dlouho, přišla „velká válka“ a po ní připadl Rumunsku. S čímž Osmané zásadně nesouhlasili a dále sem vysílali vojenské jednotky. Definitivně se ho vzdali až v roce 1923.

O necelých 10 let později ostrov zasáhl hladomor. Mělo to ale i své pozitivní stránky – sám rumunský vládce Karel II. totiž po osobní návštěvě rozhodl, že všichni místní obyvatelé nemusí platit daně. A to otevřelo dveře turistům. Obyvatelé se rozhodli zachovat tradici tureckých kaváren a tržišť, které nabízeli právě návštěvníkům. Stačila trocha představivosti a opravdu jste si připadali jako v Istanbulu. Druhá světová válka bohužel učinila tomuto podnikání přítrž.

Obavy z emigrace i velké stěhování

Panovaly značné obavy z toho, že se obyvatelé budou chtít dostat přes řeku a emigrovat. Rumunsko totiž propadlo komunismu. Zlaté časy byly ty tam a ostrovem se začala šířit bída, což nezachránilo ani postavení továrny.

Definitivní tečku však pro Ada Khaleh znamenala vodní elektrárna Železná vrata, vybudovaná v Jugoslávii. Díky ní se Dunaj zvedl a ostrov pohřbil. Ještě předtím však byli všichni obyvatelé (a také mešita, hřbitov či bazar) přemístěni na blízký ostrov Simian.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.