Hydrokinetická turbína jako alternativa pro získání energie

Už je to několik let, co kanadská společnost přišla s novinkou na trh. Od té doby se tu tam o výrobku něco málo dozvíme. Tato hydrokinetická turbína využívá energii z proudící vody a přeměňuje ji na elektřinu. Inovátoři se stále ohánějí snadnou instalací a vysokou účinností. Ale celá myšlenka nakonec není až tak dobrá.

Bizardní elektrárny po světě jen kvetou

Průtočné vodní elektrárny mají proti solárním výhodu. Dokáží vyrábět elektřinu neustále. Pochopitelně i zde hrají určité faktory – například průtok vody a změny v počasí. Výrobci udávají, že turbíny jednoduše zastanou až 12 solárních panelů. Což vypadá slibně, co si budeme povídat. Jenomže, používání jakýchkoliv turbín narušuje vodní biotopy a vegetační ekosystémy.

Dobré je, že to firmu donutilo vyrábět produkty z recyklovatelných materiálů, které neničí ekosystém. Jedna turbína údajně dokáže vyrobit až 12 kWh elektřiny denně, s předpokladem napojení na dobíjecí bateriový systém. Turbína je použitelná i v menších hloubkách. Firma však na svých stránkách neuvádí cenu turbíny a příslušenství, včetně bateriového úložiště o kapacitě 20 kWh.

Místo stavění přehrady vozí kamiony vodu z kopce

Tuto prapodivnou činnost měli zavést v Rakousku. Představte si, že z kopce jede jeden kamion za druhým, aby převezli vodu. Tento systém se má zavést místo vodní elektrárny a přehrady. Electric Truck Hydropower nahrazuje jakoby přehradu. Potrubí a generátor pak silnice a kolona náklaďáků.

Foto: Pixabay

Předpokládá se, že nahoře v horách řeka naplní cisterny, jež dolů z dovezou elektrické náklaďáky, které generují elektřinu ukládanou do baterií. Pod kopcem pak náklaďáky vypustí vodu zpět do řeky. Vyrobenou energii dodají do sítě a v baterii si nechají energii nutnou pouze k vytažení náklaďáků s prázdnými cisternami zase nahoru do kopce. Baterie je prý rovněž možné vyměňovat.

Zdroje info: msn.com, elektrickevozy.cz

Náhledové foto: Pixabay