Hurikány sílí závratným tempem a ohrožují tisíce lidí

Teplé oceány se staly doslova katalyzátorem pro rychlou proměnu nevinných tropických bouří v ničivé hurikány. V posledních letech se tak stále častěji setkáváme s jevem, kdy slabá bouře během jediného dne skočí o několik kategorií výš. Nové metody předpovědí přinášejí naději na přesnější varování, přesto však zůstává krátké časové okno k přípravě obyvatel přímořských oblastí i vnitrozemí. Nebývalá rychlost zesílení hurikánů Milton, Helene a Otis ukazuje, že jsme svědky trendu, který se může dále prohlubovat.

Prudké nástupy z teplých vod

Silný hurikán nejčastěji vzniká ve chvíli, kdy se tropická bouře setká se zvlášť teplou vodou a vysokou vlhkostí. Právě energie uvolněná odpařováním působí jako palivo, které žene vítr do vyšších rychlostí. Hurikán Helene přerostl z kategorie 1 na kategorii 4 za necelých 24 hodin. Podobně i hurikán Milton se z tropické bouře změnil v pátou kategorii, a to dostatečně rychle, aby meteorologové jen stěží udrželi krok.

Tornádo

Foto: Pixabay

Nečekané komplikace pro předpovědi

Vědci se snaží zachytit kritické okamžiky uvnitř středu bouře. K přesnějším předpovědím jim napomáhají speciální letouny Hurricane Hunter a stále dokonalejší modely. Přesto mohou být i odborníci zaskočeni, jak přiznává meteorolog Jason Dunion z NOAA: „Myslím, že mně i ostatním předpovědím bylo jasné, že dojde k rychlému zesílení… Ale bylo to mnohem rychlejší.“ Kromě teploty vody rozhoduje také míra promíchávání oceánských vrstev.

Pokud zůstane na povrchu vrstva teplé vody, bouře načerpá tolik energie, že vzestup její intenzity jde téměř bleskovým tempem.

Ohrožení daleko za pobřežím

Rychle sílící hurikány mohou zasáhnout nejen přímořské regiony, ale i vzdálenější vnitrozemí. Nevýhodou je, že lidé ve vnitrozemí často podceňují pravděpodobnost ničivých záplav a silného větru. Hurikán Helene například později způsobil katastrofální záplavy v Severní Karolíně. Když se hurikán výrazně změní pár hodin před zásahem na pevninu, obyvatelé se nestačí dostatečně připravit. To je noční můra meteorologů, kteří se snaží předejít ztrátám na životech.

Hurikán

Foto: Pixabay

Budoucnost plná extrémů

Zvyšující se teploty moří a atmosféry vytvářejí podmínky pro ještě častější prudké zesílení. „Nevyhnutelností zde je, že oceány se prostě v létě stanou jako voda ve vaně,“ konstatuje oceánograf Henry Potter. V některých oblastech navíc sladká voda z řek vytváří na povrchu teplejší vrstvu, kterou bouře nedokážou snadno promíchat s chladnějším spodním sloupcem.

Tím se hurikánům otevírá cesta k dalšímu posílení. Nadměrné srážky mohou tento efekt ještě zvýraznit, protože pomáhají udržet ohřátou sladkou vrstvu u hladiny. Celkový dopad klimatu tak zjevně směřuje k častějším extrémům, na které se budeme muset naučit reagovat i hluboko v pevnině.

Zdroje info: https://www.nature.com/articles/ncomms10625, https://theconversation.com/hurricane-beryls-rapid-intensification-category-5-winds-so-early-in-a-season-were-alarming-heres-why-more-tropical-storms-are-exploding-in-strength-233780, https://www.nationalgeographic.com/environment/article/hurricanes-rapid-intensification-climate-change

Náhledové foto: Pixabay