Hřbitov Pere Lachaise: Navštěvovaný unikát

Tento pařížský hřbitov je nejnavštěvovanějším místem svého druhu na světě. Jde totiž o místo, kde mimo jiné odpočívají známí umělci. Dnes se na tento hřbitov podíváme zblízka. Vyplatí se sem turistům zajet?

Okolo 70 000 hrobů

Název tohoto hřbitova pochází od Frncoise d´Aix de Lachaise. Šlo o pátera, který vlastnil zahradu, na níž byl tento hřbitov postaven. V dnešní době zde můžete vidět asi sedm desítek tisíc hrobů. Právě hroby slavných osobností sem návštěvníky nejvíce lákají. Jedním z nejvyhledávanějších je ten, kde odpočívá hudebník Jim Morrison. I po 48 letech od jeho úmrtí se sem jezdí dívat davy fanoušků a turistů. Nejde však o jedinou slavnou osobnost na tomto hřbitově. Právě naopak. Je zde například pochován Oscar Wilde, skladatel Fraderic Chopu nebo Edith Piaf. Dále zde můžete vidět osobnosti světové literatury jako byl Moliére, Marcel Proust, Honoré de Balzac a podobně. Fanoušky opery pak asi bude zajímat hrob operní pěvkyně Marii Callasové. No a je zde i česká stopa. Konkrétně na místech posledního odpočinku Františka Kupky a hudebníka Antonína Rejcha.

Popularizátor Balzac

Právě Honoré de Balzac, který zde má také hrob, tento hřbitov zpopularizoval. Jeho román Otec Goriot se odehrává z části i na tomto hřbitově. Právě to vedlo k popularizaci Pere Lachaise. A hřbitov může překvapit i svou rozmanitostí. Vždyť zde odpočívají katolíci, protestanti i židé. Najdete zde i památníky obou světových válek a obětí koncentračních táborů. A je tu ještě jedna památka. Rozstřílená Zeď komunardů. Právě u této zdi bylo v roce 1871 popraveno zastřelením 147 členů pařížské komuny, když se potlačovala revoluce.

Nejprve neoblíbené místo

Hřbitov Pere Lachaise byl otevřen v roce 1804. V té době však nešlo o klasický hřbitov. Pařížané byli zvyklý na jiný (klasický) typ hrobů, a proto se mu nejprve vyhýbali. Král Ludvík XVIII. se pokusil podpořit zájem o hřbitovní místa. V roce 1817 tam tak nechal přenést ostatky Abélarda a Heloisy, zapuzených milenců. Ti byli do té doby pohřbeny u ostatků Moliéra a Jeana de la Fontaina. Největší rozmach hřbitova však nastal až po zmíněném románu Honoré de Balzaca. Tedy okolo roku 1835.