Hradiště Přistoupim a hrad Tuchoraz: Dvě zajímavá místa spojená s českou historií
Z Českého Brodu, jehož dějiny se započaly ve 12. století v podobě trhové osady, si lze udělat pěkný výšlap na nedaleké hradiště Přistoupim, kde lidé žili ještě mnohem dříve. Jednodenní výlet stojí za to spojit s návštěvou zříceniny hrady Tuchoraz. Obě místa, vzdálená od sebe tři kilometry, jsou kulturními památkami.
Svatováclavská šance
U obce Přistoupim v její severovýchodním okraji na návrší Malé Šance se nachází stejnojmenné raně středověké hradiště. Říká se mu také Svatováclavská šance. Hradiště bylo založeno asi na konci osmého století, což potvrzuje archeologický výzkum, který tu byl prováděný v 50. letech minulého století.
Když se v současné době na místo hradiště postavíte, tak toho moc historického neuvidíte. Dochovaly se jen nevýrazné pozůstatky rozsáhlého opevnění. Spíše je třeba se v myšlenkách vrátit k době, kdy tu v devátém století žili lidé. To dává místu zvláštní kouzlo, jež ocení zejména nadšenec do historie. Z hradiště se můžete po cyklostezce vydat směrem k hradu Tuchoraz.
Hradiště Přistoupim. Foto autor: MartinVeselka; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:P%C5%99istoupim_-_hradi%C5%A1t%C4%9B_Svatov%C3%A1clavsk%C3%A9_%C5%A1ance_(9).jpg
Zřícenina hradu Tuchoraz
Nad Mlýnským rybníkem v obci Tuchoraz stojí od roku 1388 stejnojmenný hrad. Původně byl kamennou tvrzí. V roce 1441 ji koupil pražský měšťan Daniel Žitavský z Koňského trhu a založil rybník a mlýn. Žil zde asi dvacet let až do své smrti. Jeho majetek přešel na jeho manželku Hedviku, která tvrz postoupila svému druhému manželovi Mikuláši z Landštejna, jenž zastával úřad dvorského maršálka královny Johanky, manželky českého krále Jiřího z Poděbrad.
Zároveň byl nejvyšším písařem zemských desek, čímž se řadil mezi nejvýznamnější muže v království (až po králi pochopitelně). Byl to právě on, kdo nechal tuchorazskou tvrz přebudovat na malý a honosný hrádek s mohutnou vstupní věží, prostorným palácem, obrannými věžemi a hradbami. Tak jak i jiní historické památky, tak i hrad Tuchoraz obléhala švédská vojska. Po jejich odchodu už nebyl udržován a postupně chátral.
Do současné doby se z něho dochovaly už jen zbytky paláce, obvodové zdivo čtverhranné bašty, sklepení, ale hlavně vstupní obytná věž, která je vysoká dvacet metrů. V ní jsou unikátní gotické a hvězdicové klenby. Tato věž je unikátní v tom, že ukazuje architekturu z doby Jiřího z Poděbrad.
Zdroj: https://www.hrady.cz/tvrz-tuchoraz-kolin/texty?tid=956&pos=1000; https://cs.wikipedia.org/wiki/Tuchoraz_(hrad)
Vstupní věž hradu Tuchoraz. Náhledové foto autor: Portugalsko; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tuchoraz.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.