Hrádek u Nechanic – nenápadný klenot a miláček zahraničních filmařů letos slaví výročí. Co má pro vás přichystáno?

Hrádek u Nechanic : Říká se mu malá Hluboká nebo také „kousek Anglie ve východních Čechách“. Zámek Hrádek u Nechanic letos slaví 70 let od zpřístupnění veřejnosti. Bývalé rodinné sídlo Harrachů navštívilo za ta léta velké množství turistů a pro svůj romantický a anglický vzhled je neustále v hledáčku českých i zahraničních filmařů.

Po stopách šlechtických rodů

Letošní rok je pro zámek významný také kvůli projektu Po stopách šlechtických rodů, tento rok nese podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje. Proto bude Hrádek po celou sezónu svědkem mnoha doprovodných akcí.

Kde a proč

Hrádek u Nechanic se nachází 13 kilometrů na západ od Hradce Králové. Vyrostl doslova na zelené louce uprostřed lesů, na mírné vyvýšenině. Zámek byl postaven jako letní a reprezentační sídlo rodu Harrachů, kterým se tu podařilo scelit velké panství a bylo třeba vybudovat správní centrum. Zároveň měl sloužit jako jakási „galerie rodu“, která připomínala věhlas a starobylost rodu Harrachů. V okolních lesích bylo mnoho zvěře a šlechta jej využívala také jako „loveckou chatu“.

Milovník Anglie

Zámek dal postavit František Arnošt, hrabě z Harrachu, významný představitel jilemnické rodové linie. Stavba započala roku 1839 a byla dokončena 1857. Zároveň se zámkem byla zbudována čtyřkřídlá hospodářská budova a další stavby a také upravena část okolního lesa na krajinářský park. Ve zbylé části byla zřízena bažantnice a obora.

Náhledové foto: Pixabay

František Arnošt byl velkým milovníkem Anglie, jezdil tam velmi často. Proto si nechal vypracovat stavební projekt od anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce pak vedl rakouský architekt Karl Fischer, který plány upravil do finální podoby a podílel se i na výzdobě interiérů. Podle jeho návrhů vyrobili vybavení místní řemeslníci, kromě toho však byl zámek doplněn i řadou starožitností svezených ze zahraničí, převážně z Rakouska a Itálie. Jednalo se i o celé portály, stropy nebo kompletní vybavení sálu. Celkově je vnitřek zámku vybaven ve stylu rakouské novorenesance. Původní barva zámku byla červená, po znárodnění byla změněna na žlutou a nyní má opět zpět původní barvu.

Ráj filmařů

Na zámku se točily a točí filmy i pohádky české i zahraniční produkce. Filmaři jsou tu nejméně jedenkrát ročně. Tak tu vznikala například pohádka Princ a Večernice, Anička s lískovými oříšky, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka. Z filmů je to třeba Tmavomodrý svět, Andělská tvář nebo Z pekla s Johnnym Deepem a mnohé další.

 

Zdroj: https://zamek-hradekunechanic.cz/cs, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-a-golf-v-hradku-u-nechanic, https://www.ceskatelevize.cz/porady/13826669737-skryte-skvosty/421235100031001/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.