Na hradě Windsor žijí angličtí panovníci více než 900 let. Je největším obývaným hradem na světě

V souvislosti s úmrtím britské královny Alžběty II. si můžeme připomenout královskou rezidenci – hrad Windsor, který se nachází asi třicet kilometrů od Londýna v hrabství Berkshire. Hrad je kromě sídla panovníků současně významným ceremoniálním místem a hlavní britskou turistickou atrakcí, jež obsahuje významnou část královské sbírky umění.

Takové malé městečko

Areál hradu Windsor se rozkládá na ploše 52 609 metrů čtverečních. Kombinuje v sobě rysy paláce, pevnosti a města. Samozřejmě, že hned po svém založení v 11. století takto nevypadal. O výstavbu hradu se zasloužil Vilém Dobyvatel, který si vybral místo vysoko nad Temží. Úkolem Windsoru bylo strážit západní přístup k Londýnu. Jindřich II. přeměnil hrad na palác na konci 12. století a nechal postavit veřejnou a oficiální státní rezidenci v Dolní části a menší soukromou rezidenci v Horní části.

Na hradě se postupně vystřídalo 40 panovníků a každý přišel se svou troškou do mlýna, respektive hrad upravil dle svých potřeb. Třeba Eduard III. nechal původně vojenské opevnění změnit na gotický palác. Alžběta I. postavila dlouhou galerii s výhledem na Severní terasu. Karel II. zmodernizoval královské byty, které byly vyzdobeny drahými textiliemi. Tyto byty přežily beze změny téměř sto let až do konce 18. století.

Do rozsáhlé obnovy hradu Windsoru se pustil Jiří IV., který mu chtěl vtisknout impozantní vzhled. Byty dostaly i nový nábytek ve francouzském empírovém stylu. Královna Viktorie nechala zrekonstruovat Velké schodiště a vybudovat novou soukromou kapli na konci Sálu sv. Jiřího.

Windsor v plamenech

Pamětníci si možná ještě vzpomenou na 20. listopadu 1992, kdy v kapli královny Viktorie vypukl požár od vadného reflektoru, který zapálil závěs vedle oltáře. Trval 15 hodin a způsobil hodně škod v Horní části hradu. Požár zničil devět hlavních státních místností a vážně poškodil více sto dalších. Obnova hradu byla vzápětí započata a trvala do roku 1997. Během ní se uvažovalo, mají-li být prostory zrekonstruovány do podoby před požárem, nebo se má použít moderní styl. Sál svatého Jiřího byl například obnoven do vzhledu blízkého původnímu ze 14. století.

Hrad Windsor. Foto: Pixabay

Na hrad s pohodlnou obuví

Až se někdy budete toulat ulicemi Londýna a zatoužíte se podívat do sídla královské rodiny ve Windsoru, vezměte si na nohy pohodlnou obuv. Hrad stojí na vrcholu strmého kopce a návštěvnická trasa v sobě zahrnuje poměrně dlouhé vzdálenosti. Na návštěvu si vyhraďte asi dvě hodiny. Nejlépe je rezervovat si lístky předem a přijet po poledni, kdy tu bývá nejméně lidí. Je třeba počítat s tím, že před vstupem do hradního areálu návštěvník projde bezpečnostní kontrolou, jako tomu bývá na letišti. Fotografovat lze jen venku, nikoliv však uvnitř hradu. V areálu je kavárna, kde je možnosti si zakoupit občerstvení. Cena vstupného není zrovna malá. Za dospělého zaplatíte 28,5 liber (asi 770 Kč) a za děti 15,50 liber (420 Kč). 

Zdroj: https://www.rct.uk/visit/windsor-castle; https://en.wikipedia.org/wiki/Windsor_Castle

Hrad Windsor. Náhledová fotografie: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.