Hrad Vlčtejn na Plzeňsku má podobnou siluetu jako nedaleký hrad Radyně

Plzeň má tu výhodu, že v jejím blízkém i vzdálenějším okolí se nachází spousta zajímavých míst k navštívení. Kolikrát ani nemusíte být vlastníky osobního automobilu. Na cestu za jejich poznáním totiž můžete využít třeba železnici. Jednou z pamětihodností je zřícenina hradu Vlčtejn, která je dostupná z obce Zdemyslice se železniční i autobusovou zastávkou.

Obec Vlčtejn s gotickým hradem

V okrese Plzeň-jih leží obec Vlčtejn, které se dříve říkalo Vlčtýn, Vildštejn nebo Vildštýn. Její jméno je odvozené z němčiny a znamená „na divokém hradě“. Písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1284, kdy byl zmíněn i zdejší, tehdy ještě dřevěný stejnojmenný hrad. Jeho tehdejším držitelem byl Holen z Vlčtejna, přítel Záviše z Falkenštejna. Před rokem 1360 se hrad dostal do rukou Rožmberků, kteří se zasloužili o přestavbu dřevěného hradu na kamenný a učinili ho sídlem purkrabího. Provedení centrální jednoposchoďové budovy ukazuje na stejného stavitele, který asi 12 kilometrů severně od Vlčtejna postavil hrad Radyni.

Vlčtejnská smlouva

Při své cestě na Plzeňsko se hradu Vlčtejn zmocnil se svým vojskem Jan Žižka a po něm několik husitských hejtmanů. Řízením osudu se ale podařilo hrad získat do svých rukou Bedřichovi z Donína, jenž byl stoupencem poděbradské jednoty. Díky tomu byla na hradě uzavřena tzv. vlčtejnská smlouva mezi králem Jiřím z Poděbrad a poraženou strakonickou jednotou v roce 1450. Jednalo se o velký úspěch politiky tohoto krále i začátek sjednocení poměrů v českém království.

 

Hrad Vlčtejn. Foto autor: Krabat77; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:19_Vl%C4%8Dtejn.jpg

Pokusy o záchranu zříceniny

Ještě na počátku 17. století hrad plnil svou funkci rezidence, pobýval tu například i Kryštof Harant z Polžic, jeden z nejvzdělanějších šlechticů své doby. Hrad Vlčtejn se stal opuštěným nejspíš během třicetileté války. O jeho záchranu se pak ve 20. letech 19. století zasloužil hrabě Josef Maria Krakovský z Kolovrat, který nechal zastřešit a opravit hradní palác. Ve 40. letech minulého století proběhla konzervace zřícenina díky Spolku pro záchranu hradu Vlčtejna.

K hradu je možné se dostat z obcí Vlčtejn, Zdemyslice či Chlum. Je však třeba počítat s tím, že z důvodu špatného stavu je centrální budova uzamčena.

Zdroj: https://www.npu.cz/cs/hrady-a-zamky/tipy-na-vylet/6277-zricenina-hradu-vlctejn; http://vlctejn.wz.cz/

Hrad Vlčtejn. Náhledové foto autor: Tsuga; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C5%99%C3%ADcenina_hradu_Vl%C4%8Dtejn.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.