Hrad Týřov předběhl svou dobu. Jeho výjimečnost tkvěla v unikátní architektuře

Naši středověcí předkové si pro výstavbu svého obydlí v podobě opevněného hradu vybírali místa hůře dostupná, aby byli chráněni před případným nepřítelem. Platí to i pro hrad Týřov, který byl postavený na skalním ostrohu nad soutokem řeky Berounky a Úpořského potoka. Ve své době byl architektonickým skvostem, což bohužel v současnosti již nemůžeme ocenit, protože se jedná o ruinu. Jaká byla jeho historie?

Obec Skryje a její zajímavosti

Nejbližší výchozí místo ke zřícenina hradu Týřov je obec Skryje, jež leží přibližně šestnáct kilometrů od Rakovníka. Vesnička je to malá, ale zajímavá. První písemná zmínka o ní pochází ze 13. století. O století později tu byl postaven kostel svatého Michaela archanděla. To měl ještě dřevěnou konstrukci, která vzala za své během třicetileté války. Na počátku 18. století byla přestavěn do barokní podoby, kterou je možné obdivovat i v současnosti. V okolí obce Skryje děla své první vykopávky Joachim Barrande a nalezl zde spoustu pravěkých zkamenělin. O tom se zvídavý návštěvník obce může přesvědčit ve zdejším Památníku Joachima Barranda. U něho také začíná a končí naučná stezka Po stopách trilobita s geologickým námětem. Je dlouhá dva a půl kilometru a nenáročná.

Foto: Alena Kalová 

Na hrad Týřov

Z obce Skryje se po prohlídce zdejších zajímavostí včetně lidových staveb může turista vydat ke zřícenině hradu Týřov. Trasa má délku asi 2,7 kilometru a částečně se kryje s naučnou stezkou výše uvedenou. U mostu přes Berounku je třeba odbočit z modře značené trasy na žlutou a pokračovat na hrad podél toku řeky. Převýšení je asi 85 metrů, takže se jedná o poměrně pohodovou cestu.

Týřov založil král Václav I. jako královský hrad, jenž hlídal důležitou zemskou stezku podél Berounky. Po Přemyslovcích ho vlastnili Lucemburkové a pak se majitelé dost střídali. V majetku ho měli Zajícové z Valdeka, Pluhové z Rabštejna, Wittelsbachové, Šternberkové, páni z Kunštátu, Týřovští z Ensidle, Lobkovicové. V 16. století přestal být hrad udržován a začal chátrat. V roce 1575 se o něm píše jako o pustém.

Co bylo na architektuře Týřova zajímavého

Hrad Týřov byl kastelového typu. Takové hrady bývaly běžné na západ od nás, nikoliv však ve střední Evropě. Předběhl tedy svou dobu, protože tento styl hradů se začal u nás stavět až v 15. století. O co šlo? Hrad měl pravidelný půdorys s hradbami, které měly větší počet věží. Hrady kastelového typy tedy byly schopny i aktivní obrany. Ta spočívala v ostřelování nepřítele z věží. Hrad Týřov jich měl asi devět. Většina tehdejších českých hradů se spoléhala na pasivní obranu v podobě kladení překážek nepříteli (hradby, valy, příkopy, strmé ostrohy apod.).

Zdroj: https://www.hrady.cz/hrad-tyrov-rakovnik/, https://www.naucne-stezky.cz/geologicka-zazitkova-stezka-po-stope-trilobita/

Náhledové foto: Alena Kalová

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.