Hrad Trakai: Litevský vodní hrad stojící mezi jezery

Hrad Trakai

Do toho místa vás zavede spíše zájem a neobyčejná atmosféra. Je tu úžasný klid, ale ne proto, že by tu v Litvě nebylo co objevovat, naopak. Jakmile překročíte hranice a objevíte se v Litvě, zažijete tak trochu jiný svět. V zemědělské krajině si budete připadat jako v padesátých letech minulého století – oblast občas disponovala vesnicí o třech domech a na každém poli pracoval člověk.

Trakai – hrad, který nedobyli ani Křižáci

Jedním z míst, kde se uvězňovali šlechtici je Trakai s přilehlým stejnojmenným hradem. Nachází se asi 30 kilometrů západně od Vilniusu a je jednou z nejzásadnějších litevských památek. Čím je tak výjimečný? Hrad Troky je vodní hrad. Litevci ho postavili už dávno na malém ostrově v Galvéském jezeře a je postaven z červených cihel, což ho činí skutečně méně náročným na údržbu. Na ostrůvek se přichází po lávce nebo na kole. Celý hrad si budete moci za menší poplatek…

Strohé gotické místnosti si vás získají svou jednoduchostí a jedinečnou atmosférou. V dobách, kdy hrad obývali šlechtici, sloužilo k bydlení devět komnat. Kromě nich je zde ještě místnost, která sloužila k obřadním účelům, a věže, které byly postaveny na ochranu. Mimo jiné budete moci navštívit muzeum, kde se dozvíte o životě tehdejší šlechty a poddaných. Nenechte se ujít ani některou z výstav Karainům.

Hrad Trakai 2
Foto: Pixabay

Od 14. století, kdy byl hrad postaven, sloužil po dvě století jako šlechtické sídlo. Od 18. století bylo posláním hradu zadržovat vzpurné občany. Až do doby, kdy byl rozbořen a vyklizen v troskách. Dnes si mohou návštěvníci prohlédnout hrad, který byl postaven v 15. století. Rekonstrukce hradu trvala od konce druhé světové války až do 90. let 20. století.

Při návštěvě se zde setkáte s Turky

V městečku Trakai, které mělo ještě v roce 2020 zhruba 4200 obyvatel, žije z nejasných důvodů turecká menšina Karaimů. Jejich předchůdci sem přišli za vlády vládce Kestutise ve 14. století, kdy je sem přivedl z Krymu jako válečné zajatce. Příbuzní dřívější události zde žijí dodnes a chrání své nářečí a tradice…

Zdroje info: kudyznudy.cz, hoska-tour.cz

Náhledové foto: Pixabay