Hrad Pyšolec chránil cestu podél řeky Svratky a nedaleký hrad Zubštejn byl zřejmě správním centrem těžby rud
Na soutoku řeky Svratky a říčky Bystřice leží obec Vír. Její název vznikl pod zdejší skály Vířiny, jež spadá přímo do řeky Svratky a kde se tvořily nebezpečné víry. Sama obec Vír je rozložena v hlubokém údolí podél toku Svratky, obklopeném z obou stran poměrně strmými svahy. Co na vás ve Víru čeká? Botanická zahrada, přehradní nádrž, zřícenina hradu i soubor lidových staveb.
Botanická zahrada a historické usedlosti Vír
Kousek od základní školy ve Víru se nachází školní botanická zahrada, kterou si navrhly samy děti. Otevřena byla v roce 2010 a její součástí ji i altán. Necelých 400 metrů od zahrady stojí několik dochovaných selských stavení – Juránkův statek, Waníčkův statek a usedlost č. p. 7, která je stará asi 150 let. Na tyto usedlosti je možné se pouze podívat zvenku, jinak jsou nepřístupné.
Vír, usedlost č.p. 25, Waníčkův statek. Foto: Hedvika Šimková; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%ADr_%C4%8Dp._25_01.jpg
Zřícenina hradu Pyšolec
Od historických statků je možné se vydat po červeně značené turistické cestě směrem ke zřícenině gotického hradu Pyšolec. Trasa je dlouhá necelé dva kilometry. Hrad se tyčí na strmém stejnojmenném kopci nad vyrovnávací nádrží Vír II. Postavený byl zřejmě na počátku 14. století rodem pánů z Pernštejna. Později byl jeho majitelem i moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský (bratr krále Karla IV.), po jeho smrti hrad převzal jeho syn, markrabě Jošt Lucemburský. Ten ho dal jako léno pánům z Kunštátu a v polovině 15. století se hrad vrací opět do majetku Pernštejnů. V té době již byl ale značně pobořený, nejspíš vlivem česko-uherských válek, takže pak už zůstal trvale opuštěný.
Z hradu jsou dodnes patrné stopy paláce s obvodovými opěrnými pilíři, polovina válcové věže se zbytky středové šachty. Viditelná je také cesta, která k hradu vedla. Hrad chránily tři příkopy, z nichž jeden dosahoval hloubky až 16 metrů.
Zřícenina hradu Zubštejn
Z hradu Pyšolec je možné se dostat po červeně označené trase, dlouhé okolo tří a půl kilometru, až ke zřícenině hrad Zubštejn. Ten je dominantou obce Pivonice. Hrad byl založený okolo roku 1314. Byl v majetku pánů z Pernštejna a stejně jako jeho nedaleký kolega Pyšolec se dostal do vlastnictví moravských markrabat Jana Jindřicha a Jošta, z rodu Lucemburků. V této době se nejspíš hrad stal správním centrem těžby rud. Zřícenina je poměrně zachovalá a volně přístupná a nabízí krásné výhledy do okolní krajiny Svratecké hornatiny.
Zdroj: https://www.korunavysociny.cz/turisticke-cile/1708-zricenina-hradu-pysolec; https://cs.wikipedia.org/wiki/Zub%C5%A1tejn; https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/ve-viru-otevreli-skolni-botanickou-zahradu20100514.html
Zřícenina hradu Pyšolec. Náhledové foto autor: RomanM82; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%ADr_(okres_%C5%BD%C4%8F%C3%A1r_nad_S%C3%A1zavou)_-_hrad_Py%C5%A1olec,_obr06.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.