Hrad Okoř: Ideální výlet pro milovníky historie a krásné přírody

Hrad Okoř se tyčí nad malebnou vesničkou Okoř, jen 15 kilometrů severozápadně od Prahy. Tato impozantní zřícenina, chráněná jako kulturní památka od roku 1965, láká turisty i milovníky historie k navštívení. Je to ideální cíl pro jednodenní výlet z Prahy. Výchozím bodem pěší chůze se může být přírodní park Šárka-Lysolaje, odkud je to ke zřícenině asi jedenáct kilometrů.

Cesta na hrad Okoř

Když se na Okoř vydáte pěšky z Prahy, půjdete po červeně značené turistické trase, která vás dovede do obce Tuchoměřice. Zde se nachází renesanční klášterní budova, původně přestavěná z gotické tvrze. Když byla ve vlastnictví jezuitů, stala se jejich rezidencí. Po zrušení řádu v roce 1773 se o nemovitost staral stál, byla tu i nemocnice. V současnosti klášterní prostory využívá křesťanská komunita.

Tuchoměřic budete stále sledovat červenou trasu vedoucí do Malých Číčovic. Tato obec leží v oblasti s významnými archeologickými nálezy. Cestou do vesnice za Tuchoměřicemi půjdete okolo uměle vytvoření jeskyně, kterou v roce 1712 vybudovali jezuité podle chýše, v níž na ostrově Sancianu zemřel svatý František Xaverský. V Malých Číčovicích se napojíte na červeně značenou Poutní cestu Říp – Blaník. Na zříceninu hradu je to odtud necelé dva kilometry.

Hrad Okoř. Foto: Alena Kalová

V obci Okoř minete přírodní památku Zákolanský potok, Štulcův mlýn a pomalu se budete blížit k hradu, který stojí na skále v údolí Zákolanského potoka v nadmořské výšce 275 metrů. Postaven byl asi ve druhé polovině 13. století. Podle dochovaných pozůstatků náročně provedené hradní kaple v třípodlažní věži  je pravděpodobné, že hrad založil panovník nebo vysoký církevní hodnostář.  Jeho majiteli později byli bohatí pražští měšťané a méně významné šlechtické rody. Jako sídlo sloužil do třicetileté války. Po ní už z něho zbyly jen ruiny, jež sloužily jako levný stavební materiál.

Hrad Okoř

Hrad Okoř, respektive to, co z něho zůstalo, vás na první pohled překvapí svou rozsáhlostí. Z dolního hradu zůstala zachována část zdiva opevnění, bašta a zbytky první brány. V horním hradu uvidíte obvodové zdivo refektáře z 15. století, přízemí brány na druhém nádvoří a ve východní části je hradní dominanta – torzo původně pětipatrové hranolové věž s gotickou kaplí. Patrné jsou také stopy renesančních úprav, psaníčkové sgrafito na fasádě, valené klenby místností. Z barokních úprav provedených jezuity se nezachovalo nic.

Zdroj: https://turistickyatlas.cz/vse/misto/6312_okor.html, mapy.cz

Hrad Okoř. Náhledové foto: Alena Kalová 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.