Hrad Litice nad Orlicí býval za vlády Jiřího z Poděbrad nejmocnější hradní pevností

Orlickoústecko je krajinou, která nabízí turistům, cyklistům ba i autoturistům řadu zajímavých míst k navštívení. Za podívání stojí i hrad Litice, k němuž se dostanete třeba pěšky z hradu Potštejn, což je necelých šest kilometrů. Nebo se do obce Litice na Orlicí můžete svést po železnici. Pochopitelně sem vede i silnice, takže ani motoristé nemusejí přijít zkrátka. Zřícenina hradu Litice se vypíná na zalesněném nevelkém pahorku nad obcí už od 13. století, kdy byl vybudován za posledních Přemyslovců.

Hrad Litice a rod Půticů

Podhůří Orlických hor v povodí Divoké Orlice osídlili ve 13. století členové rodu Půticů. Jsou také staviteli staršího hradu Litice na Plzeňsku, jehož jméno použili i při stavbě hradu nového. O Liticích nad Orlicí pochází první písemná zmínka z roku 1316. Týká se zástavy hradu Litice králi Janu Lucemburskému, pro kterého měl být tento krok zárukou, že jeho protivník v řad české šlechty, Jindřich z Lipé, po propuštění z vězení splní všechny jeho podmínky.

Král Jiří z Poděbrad

Pozdějšími majiteli hradu Litice nad Orlicí byli pánové z Kunštátu a Poděbrad, z jejichž rodu pocházel také český král Jiří z Poděbrad. Za jeho panování patřil nesnadno přístupný hrad Litice k nejpřednějším pevnostem v českých zemích. Právě v této době prošel významnou stavební úpravou. Prameny uvádějí, že Jiří z Poděbrad se narodil právě v Poděbradech. Ale některá tvrzení zase říkají, že to byly právě Litice, kde přišel malý Jiřík na svět.

Hrad Litice nad Orlicí. Foto autor: Lukáš Kalista; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Litice_od_s.jpg

Bubnové z Litic

Ve druhé polovině 16. století se hrad Litice stal majetkem Mikuláše z Bubna, jenž k němu přikoupil i tvrz Doudleby. Z Litic si udělal své rodové sídlo, a to minimálně do doby, než byl vybudován pohodlnější zámek z doudlebské tvrze. O století později se o hradu Litice píše jako o polorozbořeném a jeho stav se postupem doby stále zhoršoval. O záchranu hradu Litice se začalo usilovat v 19. století a tyto práce pokračovaly i ve století následujícím.

Prohlídkový okruh Hradem krále Jiřího

Hrad Litice je otevřen pro veřejnost. Návštěvníci si zde mohou v rámci základního prohlídkového okruhu Hradem krále Jiřího prohlédnout jižní palác a přilehlou věž. Prohlídka je možná s průvodce nebo bez něho s textem v ruce. Dospělého vstupenka vyjde na 140 korun, děti zaplatí 40 korun a senioři 110 korun. V hlavní návštěvnickou sezónu je tento okruh přístupný od 9:00 do 17:00 hodin, a to od úterý do neděle. 

Zdroj: https://www.hrad-litice.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Litice_(hrad)

Jižní palác hradu Litice nad Orlicí. Náhledové foto autor: Lukáš Kalista; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Litice_jizni_palac_a_vez_od_s.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.