Hrad Hněvín nechali obyvatelé Mostu po třicetileté válce zbořit. Na jeho místě nyní stojí novogotická verze
Pojďme se podívat do města Most na Zámeckou horu, kde stojí hrad Hněvín. Přes dvě stě let však zela hora prázdnotou, protože původní hradní budova vzala za své v letech 1651 až 1653. Není to ovšem jediná stavba v Mostě, která byla zbourána. Ve starém městě se o sto šest bouralo i v 60. letech minulého století.
Mostečtí mají bourání v krvi
Město Most, ač se to na první pohled nezdá, tak má historii sahající až do 11. století. Přes tehdejší močálovitou krajinu, jak se píše v Kosmově kronice, vedla stezka po dřevěných mostech, po nichž osada dostala svůj název. Později se stala majetkem Přemyslovců a získala status města s městskými právy.
Obrovské zásoby uhlí tu byly objeveny s rozvojem města v polovině 19. století. V důsledku toho bylo postupně zbouráno historické město i s četnými gotickými pamětihodnostmi. Zároveň bylo vystavěno nové město. Co se týká bourání, mají ho Mostečtí nejspíš v krvi, protože už po třicetileté válce nechali zdejší občané zbořit hrad Hněvín na Zámecké hoře. Považovali ho totiž za zdroj svého neštěstí, protože přitahoval pozornost vojska, kvůli němuž lidé ve městě hodně zlého vytrpěli.
Hrad Hněvín z výšky. Foto autor: Wolkenkratzer; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KLG_4682b_Burg_Hn%C4%9Bv%C3%ADn.jpg
Obnova hradního areálu
K výstavbě obnoveného novogotického hradu Hněvín došlo na samém konci 19. století. U jeho zrodu stál německý Spolek přátel Zámecké hory. Nejprve byla v roce 1900 postavena věž, posléze vedle ní restaurace v gotizujícím slohu. Na svou dobu se jednalo o moderně vybavenou budovu s telefonem a elektrifikací.
Během druhé světové války se na hradě Hněvín usadila německá armáda a její protivzdušná obrana. Po německém působení na hradě zůstala uměle vyhloubená jeskyně, jež sloužila jako kryt proti náletům. Dnes se v její blízkosti nachází ferrata s dvěma cestami obtížnosti A a B a s délkou 75 metrů. Během lezení se překovává výška 38 metrů.
Po válce objekt dost chátral. S jeho rekonstrukcí se začalo v roce 1967, protože společně s pod ním se nacházející vilovou čtvrtí Zahražany to byly jediné původní části Mostu, kterých se nedotkla demolice starého města. Další rekonstrukce se hrad Hněvín dočkal v letech 2000 – 2001.
Co na hradě Hněvín uvidíte
Hrad Hněvín stále slouží svému původnímu účelu. Je zde hotel a restaurace. Z hradní věže, kam se dostanete po 118 schodech, se můžete podívat do širokého okolí a uvidět Mosteckou pánev, České středohoří i Krušné hory. V provozu je Hvězdárna dr. Antonína Bečváře. Rozhledna ve věži je přístupná po celý rok, v zimní sezóně od 9:00 do 18:00 hodin. Po zaplacení vstupného 25 nebo 15 Kč si můžete vyšlapat schody až na vyhlídkovou plošinu.
Zdroj: https://hradhnevin.cz/; https://www.turistika.cz/mista/ferrata-na-hnevine/detail
Hrad Hněvín. Náhledové foto autor: Šjů; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Most,_Hn%C4%9Bv%C3%ADn,_od_Repre.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.