Hrad Debno – perla gotického Polska
Návštěvníci oblasti zvané Malopolsko jednoduše nemohou ignorovat tuto jedinečnou stavbu, ukrytou mezi spletí hustě narostlých stromů. Hrad Debno se nachází několik set metrů od silnice na trase z Krakova do Tarnów.
Dnes jde o zámecké muzeum v Debně – skutečně velkolepou rezidenci, považovanou za perlu polské architektury z pozdně gotického období. Jeho zakladatelem byl Jakub z Debna, kancléř Velké koruny. Jako jediná zachovalá šlechtická rezidence z roku 1480 udivuje v mnoha směrech, ale nejvíce zachovalými kamenické prvky (portály, okenní rámy, výzdoba oken).
Do Debna se opravdu stojí za to vypravit
Zámecký komplex se dnes skládá ze čtyř budov a nádvoří. Pokoje v prvním patře jsou opravu bohatě vybavené. Není divu – vždyť patřily majitelům, přízemí pak bylo obsazeno služebníky. Ve východní části najdeme dvě arkýřová okna se sedadly a nesmíme zapomenout ani na věžičky v západním křídle. Ty, přestože vypadají jako pevné hradní věže, jsou díky své velikosti dekorativními než obrannými prvky. Na východní straně byla rovněž k zámku připojena kaple, zbořena v roce 1777.
Dříve se v okolí hradu nacházelo množství rybníků, ale to už je dnes minulostí. V současné době je v okolí hradu mnoho zeleně a ticha. O to více toho však najdeme uvnitř. Mnoho muzeí může Debnu závidět počet a jedinečnost prezentovaných exponátů.
Historie hradu Debno
Tento hrad je pozdně gotická stavba postavená v letech 1470-1480, založená kancléřem Velké koruny a kastelánem Krakova, Jakubem z Debna. Než byla postavena cihlová budova, stála na tomto místě stará dřevěná zemská pevnost, obklopená vodním příkopem.
V roce 1586 prošel hrad renesanční úpravou. V té době patřil tajemníkovi polského krále Štěpána Báthoryho. Další přestavba proběhla také na konci 18. století, avšak tyto renovační práce nezměnily jeho celkový vzhled a nijak nenarušily původní charakteristiku stavby. Dnes zde sídlí pobočka Regionálního muzea v Tarnów .
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.