Hrad Buben na Plzeňsku: Z gotické pevnosti romantická zřícenina a památka starých časů

hrad Buben

Z plzeňského hlavního nádraží je to ke zřícenině hradu Buben pěšky asi dvacet dva kilometry. Pro méně zdatného turistu se to může jevit jako poměrně velká dálka. Jde to vyřešit jednoduše, a to jízdou vlakem do zastávky Plešnice. Odtud je to na hrad Buben už necelé tři kilometry, což je docela příjemná hodinová procházka nikterak rychlým krokem. Co vám tato historická pamětihodnost nabídne?

Rytíři Bubnové z Hrádku

Hrad Buben stojí už od 14. století na protáhlém ostrohu nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. Z tohoto období pocházejí první písemné zprávy o něm. Ale je dost možné, že byl vybudován mnohem dříve. Majiteli a zakladateli nemovitosti byl český šlechtický rod Bubnové z Hrádku, kteří svůj přídomek odvozovali právě z tohoto hradu. V 16. století se rod rozdělil na dvě větve, a to rytíři a baroni Varlichové z Bubna a dodnes žijící hrabata Bubnové z Litic.

Bubnové vlastní hrad do 70. let 14. století, kdy přechází na rod rytířů z Nečtin a o sto let později je majitelem rytíř Petr Chlumčanský z Přestavlk z české vladycké rodiny. Ta zde sídlila do druhé poloviny 16. století. Jak už to v této době bylo zvykem, šlechta si našla pohodlnější bydlení na zámku a hůře přístupný hrad opustila a zanechala svému osudu. Ten z pochopitelných důvodů začal chátrat. Ale protože bylo krkolomné se k němu dostat, nestal se rychlým zdrojem stavebního materiálu obyvatel ze zdejšího okolí.

Hrad Buben. Foto: Lukáš Kalista, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buben_interier_palace.jpg

Z obce Plešnice na hrad Buben

V roce 1912 odkoupil statek Plešnice i s pustým hradem velkostatkář Jindřich Finger. Díky němu se mohl Klub českých turistů pustit do částečné obnovy hradu. Jeho nástupce, Klub československých turistů, v roce 1927 hrad koupil a vlastnil ho až do roku 1948. Jeho zásluhou došlo k důkladnému zakonzervování hradu. Klub zde také vystavěl a provozoval Schwarzovu chatu, která byla vítaným cílem turistů.

V 50. letech minulého století se majitelem zříceniny stal československý stát, a to až do roku 2010, kdy byl hrad Buben převeden do majetku obce Plešnice, která se o něho nyní stará. Na zříceninu vede z obce modře značená turistická trasa, jež kopíruje Úlický potok.

Až do 20. let minulého století byl ostroh, na kterém hrad stojí, odlesněný. V současnosti je tu ale les, takže výhled do okolí je o to ztížený. Na druhou stranu se lze pokochat tím, co zřícenina nabízí. Z hradu Buben se do dnešních dnů zachovaly zbytky první a třetí brány, části hradeb a zdi hradního jádra. Z malého paláce zbyly jen základy. Zachovány jsou také úseky parkánové hradby.

Zdroj: https://www.hrady.cz/hrad-buben/texty?tid=38, mapy.cz

Hrad Buben. Náhledové foto: Pavel Žižka, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buben_castle.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.