Horšovský Týn – ukrývá ostatky zaživa zazděné ženy?
Jen málo lidí, kteří dnes tento skvost u Radbuzy navštíví, tuší, jak temné tajemství se v jeho historii údajně skrývá. Jezdí sem zejména za nádhernými zahradami a renesančními interiéry. O nešťastné bílé paní ale ví málokdo.
Horšovský Týn přivítal své první obyvatele už okolo 10. století. Místní brod byl totiž ideální pro obchodníky – vedla tudy oblíbená trasa z Čech do Řezna. Nejdříve tu vyrostl opevněný biskupský dvorec a o tři století později i biskupský hrad – tam, kde Krakovský potok ústí do Radbuzy. Šlo o stavbu, značně ovlivněnou klasickou gotikou, která si však brala i důležité stavební prvky v rakouských pevností.
Z gotického hradu renesanční zámek
Ovšem v roce 1547 hrad vyhořel. V té době už patřil Lobkovicům a to ho nechtěli nechat jen tak zchátrat. Místo toho provedli jeho značně nákladnou přestavbu na renesanční zámek. Za finálními dokončovacími pracemi stál Vilém starší Popel z Lobkovic – jedna z výrazných tváří stavovského povstání v letech 1618-1620.
Horšovský Týn a jeho pět zámeckých okruhů
Dnes se můžete s bohatou historií Horšovského Týna seznámit při prohlídkách hned pěti okruhů. K mání je biskupská kaple, gotické sklepení, zbrojnice a samozřejmě i honosně zařízené interiéry. Erbovní sál, expozice Purkrabství, sbírka historického kuchyňského nádobí a porcelánu, hračky… Bylo by toho hodně, co bychom na tomto místě mohli jmenovat. A nesmíme zapomenout ani na prohlídku zámeckého parku s Loretou a vyhlídkovou věží.
Jak to bylo s bílou paní Horšovského Týna
Pokud se však chceme přenést do temnější historie tohoto historického skvostu, musíme chtě nechtě zabrousit do sfér pověstí tajemna. Podle legendy žil totiž na zámku Volf z Ronšperka, který se nechoval dobře ke svým poddaným, ba ani ke své manželce. Z jedné výpravy si dokonce přivezl milenku! A aby toho nebylo málo, rozhodl se ji pojmout za manželku. Nechal proto svou stávající paní zazdít někde ve sklepeních hradu a sám dal svůj manželský slib své nové krásce v zámecké Loretě. A její přízrak tu prý dodnes po nocích bloudí a běduje… Volf z Ronšperka tu okolo roku 1515 skutečně žil, ale to ostatní jsou opravdu jen (prozatím) nepodložené legendy.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.