Horská 29 je určená jen pro vysoké jezdce a další cyklistické omyly
Vybíráte šikovné horské kolo pro jízdu v náročném terénu? Pak jste se už určitě setkali s rozdělením podle výšky nebo jiných kritérií. Ovšem u horských kol více než kde jinde platí, že vše nejvíce záleží na vašem stylu jízdy, takže vzdávat se mnoha vhodných možností jen kvůli zažitým pověrám je opravdu velká škoda.
26 palců nebo 29 palců, obojí má své pro a proti
Bylo by škoda zamířit do jedné z kategorií jen proto, že vás tam poslal prodavač. Výška sedla ve skutečnosti není tak rozdílná, jak si asi myslíte. Mnohem důležitější jsou vlastnosti, které vám zvolená velikost nabídne.
26 jsou perfektní pro různě technické disciplíny a náročný terén. Lépe se ovládají a mají opravdu rychlou akceleraci. Naproti tomu 29 „určené jen pro vysoké lidi“ mají tendenci lépe překonávat jakékoliv terénním překážky, mnohem lépe a snadněji na nich udržíte rychlost a pokud je vezmete na asfalt, pak se bez potíží vyrovnají i kolům krosovým.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
A kola 27,5? To jsou šikovné hybridy mezi oběma výše zmíněnými kategoriemi. Mají tedy od každého něco a určitě je doporučujeme vyzkoušet.
Rám si vybírejte podle výšky rozkroku
Zní to možná trochu vulgárně, ale je to tak. Výška postavy je v tomto případě spíše orientační. A jak svou ideální výšku kola zjistit? Nad rám si jednoduše stoupněte a podívejte se, jak vzdálená je rámová trubka od vašeho rozkroku. Napočítali jste alespoň 5 cm? Pak jde o rozměr zn. ideál. Naopak je-li vzdálenost menší, pak doporučujeme jinou velikost rámu. Jde o vaše pohodlí i bezpečnost, na to pamatujte.
A když už v obchodě budete, nezapomeňte si vybrat také šikovnou cyklistickou přilbu. Rozhodně není zbytečná. Devět z deseti mrtvých cyklistů by její přítomnost mohla zachránit…
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.