Hořovický zámek zničila Rudá armáda – po nákladné rekonstrukci však znovu těší veřejnost
Asi 60 km jihozápadně od Prahy leží městečko Hořovice. Opravdu městečko, protože v současné době tu žije jen necelých sedm tisíc lidí. Turisty sem nejvíce láká jeho hrad.
Prvními majiteli hradu, kteří sehráli významnou roli v jeho historii, byli pánové ze Žerotína ve službách krále Václava I. Právě oni vystavěli velké množství budov města Hořovice a připojili k nim asi 60 okolních pozemků.
Trocha stručné historie hořovického zámku
Hrabě Jan František (1634-1705) se pak rozhodl postavit v blízkosti starého zámku nový palác ve stylu baroka. Stará stavba pak začala sloužit jako hospodářské zázemí. V tomto období vznikl u obou paláců nádherný francouzský park. Navrhl ho malíř a krajinný architekt Johann Ferdinand Schorr (1686-1767), rovněž autor rokokových fresek ve vestibulu. Definitivně musela šlechta opustit Hořovice až v roce 1945, kdy byl zámek znárodněn.
Nelze nevzpomenout rovněž na to, že v roce 1945 zpustošily Hořovice jednotky Rudé armády. Jako válečnou kořist odvezly významnou část inventáře a starožitných předmětů, ale také zničily nádherné interiéry. Jejich současná podoba je výsledkem nákladné rekonstrukce.
Ze zemědělské školy nádhernou památkou
V roce 1951 převzal vedení paláce národní kulturní výbor. Budoucí muzeum bylo zpočátku situováno pouze v jednom z křídel, v ostatních místnostech sídlila zemědělská škola. To se změnilo až po renovaci v roce 1985. V roce 2002 pak byl palácový komplex zapsán do seznamu národních památek (Národní kulturní památka) a nyní patří mezi nejnavštěvovanější muzea ČR.
Věděli jste, že: ostřílení hradní průvodci doporučují návštěvníkům, aby se před návštěvou historických památek lehce seznámili s jejich historií? Z výkladu si totiž poté zapamatují mnohem více.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.zamek-horovice.cz/cs
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.