Hitem letošní sezóny je Stezka Českem. Může vás ale přijít na desetitisíce korun. Stejně jako nás
Hitem letošní sezóny je Stezka Českem. Může vás ale přijít na desetitisíce korun. Stejně jako nás
Stezka Českem je unikátní projekt party nadšenců seznamujících pěšáky či cyklisty s krásami Česka. Do širšího povědomí se dostala díky vysílání na ČT 1 v čele s Miroslavem Vladykou. Rozhodli jsme se Stezku nastoupit, ale zjistili jsme, že to není žádná láce.
Stezka Českem je rozdělena na dvě dlouhé etapy, a to na Severní trasu a Jižní trasu a defacto mapuje hranice České republiky. Každá trasa čítá jeden tisíc kilometrů. Pokud jste zdatní trekaři a čas vám to dovolí, můžete nastoupit a dát těch 1 000 kilometrů naráz. Jsou tací, ale není to podmínkou. Stezku totiž “chodí” i celé rodiny s malými dětmi usazenými v krosnách či dokonce své ratolesti vezou v kočárku. Samozřejmě jen po části té trasy, kde je to možné. Tudíž Stezku si můžete rozplánovat, jak je vám libo.
Stezku Českem může jít každý
Štrádovat můžete den po dni, nebo také si na ni jen “odskočit” na víkend, či jí jít “na přeskáčku”. Je zcela na vaší libovůli, kde na ni nastoupíte. Zda na začátku či uprostřed trasy. Vše záleží na jednotlivcích, jak jim čas, síly a chuť vystačí. Důležité ovšem je, abyste si Stezku užili. Není o polykání kilometrů. Načež z ní můžete i sejít, jestliže zjistíte po cestě zajímavá místa a výhledy anebo útulnu či tolik potřebné občerstvení. Poté se na ní opět vrátíte a pokračujete dál. Nikdo vám čas neměří, v treku lze pokračovat třeba i příští rok.
Rozhodli jsme se pro Severní větev od nejzápadnějšího bodu Česka po Dolní Žleb
Pro začátek jsme zvolili dvě trasy v délce cca 300 kilometrů. Vyjíždíme vlakem do Aše, kde máme zajištěné první ubytování a to je tak asi všechno. Protože další věci jako spacáky, karimatky, tarp a ostatní potřebné věci vláčíme s sebou v batozích na zádech. A protože jsme právě tyto věcičky museli nakoupit nově a tlačil nás čas, nebyl prostor surfovat po bazarech, army shopech atp. Proto jsme nakupovali – na radu našich dobrých známých, kteří již mají zkušenosti s trekem – v ověřených obchodech.
Chcete se zasmát?
Upřímně, než jsme dali na ověřené rady, koupili jsme za výhodnou cenu péřový spacák a nafukovací karimatky v běžném supermarketu. No, nekupte to za tak dobrou cenu! Naštěstí mě napadlo karimatku otestovat. Dvě noci jsem na ní doma v obýváku spala a dvakrát jsem se probudila na zemi, jelikož se vyfoukla. Což bývá docela častý problém levnějších karimatek. A navíc mi byla v péřáku zima!
Nelenili jsme a hupky dupky výhodný nákup vrátili
A teď už jsme dali opravdu na radu zkušenějších. Takže takový trek, a znalí nám dají nejspíše za pravdu, není právě z levného kraje. Nám vydal za luxusní dovolenou u moře ve dvou. Pravdou je, že úplné vybavení kupovat nemusíte, rozhodnete-li se třeba přespávat pod c i z í střechou. Navíc si k tomu dopřejete každý den sprchu, pohodlnou postel či snídani. Takže odpadá i problém s balením jídla a zásob vody.
Sleduji diskuzi Stezkařů na sociálních sítích a je to různé. Někdo upřednostňuje chůzi “na těžko”, že si s sebou vláčí plnou výbavu včetně jídla a vody. Jiný spoléhá na ubytovny či penzionky. Jenže otázkou je, zda postel na vás bude čekat? Proto je vhodné si místo na přespání zabukovat dopředu. Na druhou stranu to má smysl pouze tehdy, když víte, kolik kilometrů za den cca ujdete, abyste si nocleh dobře naplánovali.
Stezka si zaslouží řádné plánování
Doporučujeme zjistit směry a trasu řádně připravit. Někteří Stezkaři doporučují přímo aplikaci Stezky, jiní jsou spokojeni s běžnými offline či “papírovými” mapami. Mrkněte, kde se nacházejí útulny, studánky, v jakém dosahu jsou Trail Angels. Trail Angels (TA) jsou úžasné duše. Ve svém volném čase poskytují pomoc trekařům tím, že jim umožní přespat například na jejich louce, nebo si u nich můžete dobít mobil, či usušit prádlo. A navíc sdílet své zážitky.
V pořadu na ČT 1 jsem vyrozuměla, že některé TA mohou vysílení Stezkaři kontaktovat i telefonicky. Andělé pro vás přiletí a druhý den opět vrátí na místo, kde jste Stezku opustili. Uvidíme, zda to tak někde funguje a vůbec, zda to bude potřeba. Ale každopádně velké díky za ně! Mimochodem na webu Stezky najdete všechny potřebné informace, rady a dokonce i tipy jak si zabalit na takový trek a jít třeba i nalehko. Jak a kde spát, jak získat Certifikát o absolvování Stezky Českem, různá videa a spoustu dalších potřebných informací.
Máme sbaleno a těšíme se na nové zážitky
Nechceme se vázat na ubytování, proto si vše neseme s sebou na zádech. Avšak počítáme s tím, že jednou za týden se někde s povděkem ubytujeme. Už jen kvůli sprše či nabití power banky. Takže příští týden vyrážíme poznávat Česko podél hranic. Máme sbaleno a těšíme se na setkávání se Stezkaři a vzájemné sdílení. Jen doufáme, že naše lékárnička zůstane nedotčena, ale dotýkat se nás bude především krása české krajiny, kdy ji budeme nasávat každičký den.
PS Moc rádi vyslechneme vaše tipy a rady ohledně Stezky Českem.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroje: Autor, https://www.stezkaceskem.cz/, https://www.stezkaceskem.cz/wp-content/uploads/Jak_ziskat_certifikat.pdf
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?