Gotická zemanská tvrz Mrač je unikátní stavbou ve střední Evropě. Najdete ji nedaleko Benešova
V České republice se nachází podle průzkumu na 461 hradů a zřícenin. Pokud byste se ke všem chtěli osobně podívat, tak vám to zabere hodně vašeho volného času. Při návštěvě jednoho hradu za týden byste se této zábavě věnovali okolo osmi let. I díky těmto historickým pamětihodnostem je naše republika pěkná na pohled. Téměř tři čtvrtiny hradů a zřícenin stojí ve volné přírodě a jsou přístupné bez omezení a poplatků. Platí to o tvrzi Mrač a zřícenině stejnojmenného zámku, které se nacházejí ve Středočeském kraji.
Procházka po zříceninách
Vycházka za dávnou historií, na jejímž konci je návštěva hradu, tvrze či zříceniny, udělá největší radost romantickým duším, které mají rády pěší turistiku v hezké přírodě. K velké části našich starobylých architektonických památek vede cesta přes lesy, louky a je třeba zdolat výšlap do kopce. Málokterý hrad stál na rovině. Pro většinu si jejich původní majitelé vybrali místo na nějaké vyvýšenině, aby případní nájezdníci měli zdolání hradu ztížené. Tvrz Mrač stojí také na vyvýšenině, ale pohodlně k ní dojede automobilem, protože okolo ní prochází silnice, vedoucí do Čerčan.
Tvrz Mrač. Foto autor: Tadeáš Bernarz, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mra%C4%8D,_hrad_(2019).jpg
Tvrz Mrač s palácovým opevněním
Asi pět kilometrů od města Benešov se ve stejnojmenné obci, respektive v její části Podmračí, nachází gotická patrová tvrz Mrač. Pro památkáře má důležitý význam, protože představuje jedinou zachovalou zemanskou tvrz ve střední Evropě s plášťovým opevněním, do něhož byla začleněna jedna palácová a zároveň i hospodářská budova. Pochází ze 14. století, po třicetileté válce se o ní píše jako o pusté.
Areál tvrze Mrač jako kulturní centrum
V současnosti vlastní tvrz Mrač soukromý majitel a její interiér není přístupný. Areál tvrz ale v letní sezóně slouží jako kulturní centrum. Pořádají se zde akce pro děti i dospělé – divadlo či rekonstrukce bitvy rytířů. V červenci se tu například pravidelně koná Historický festival Mrač.
Součástí areálu je středověký sklep v žulovém masivu, renesanční statek, zbytky tvrziště ze 13. století, budova bývalého hamru, mlýn z roku 1540 a asi 50 metrů nad tvrzí stojí zřícenina barokního zámku Mrač. Ze zámku zůstaly zachovány zdi přízemí. Zřícenina je volně přístupná.
Zdroj: https://www.turistika.cz/mista/tvrz-mrac/detail; http://www.festivalmrac.cz/pro-navstevniky/program/; https://www.shopalike.cz/ceske-hrady-a-zriceniny/
Tvrz Mrač. Náhledové foto autor: Sovicka 169, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mra%C4%8D_tvrz.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.