Göbekli Tepe: Místo, kde geometrie vládla nad písmem
Nedaleko půlmilionového tureckého města Urfa se nacházejí ruiny chrámu Göbekli Tepe. Rozhodně není o nic známější než jiné světové pamětihodnosti, ale možná by měla být. Podle současných vědeckých objevů se jedná o jednu z nejstarších známých lidských staveb a pravděpodobně i chrám na světě. Někteří připouštějí, že jeho vznik úzce souvisí se záhadou o počátcích lidstva, a možná dokonce i s legendární Atlantidou!
Göbekli Tepe
Lokalita Göbekli Tepe byla objevena v roce 1964. Do té doby byl celý komplex pokryt kamenem a půdou, a proto bylo území bráno jako součást krajiny. Teprve až v roce 1994 se ukázalo, že význam naleziště je mnohem větší. Několik měsíců poté tu začaly vykopávky a různé analýzy. Pokročilé metody ukázaly, že původ chrámu sahá až do 9. tisíc let př. n. l., tedy do doby kamenné. Stavba je tedy mnohem starší než egyptské pyramidy (staré asi 5 000 let) nebo o tisíciletí mladší britské Stonehenge!
Je zřejmé, že podivuhodná struktura je na stanovenou éru technicky vyspělá. Chrám je skutečně tak složitě postaven, že odhalení stáří stavby archeology ohromilo. Radiokarbonová datovací metoda v žádném případě nemůže pochybit a je třeba se ptát, kdo Göbekli Tepe postavil a z jakého důvodu? Je to jako kdyby k jeho stavbě došlo již za doby ledové.
Atlantida a její technika
Když už jsme nakousli spekulace o Atlanťanech, stojí za to připomenout, že svatyně Göbekli Tepe je badateli považována za skutečně technicky složitou. Pouze přesné opracování kamenných čtverců s nástroji z doby kamenné si lze jen těžko domyslet, jak je naložili na sebe. Zvláště když několik čtverců váží desítky tun. Kromě toho badatelé připouštějí, že našli důl, z něhož pocházely kameny použité při stavbě chrámu.
Od samotné stavby je vzdálen téměř kilometr, takže bylo třeba počítat s dopravou. Reliéfy na kamenných blocích v Göbekli Tepe jsou jinou kapitolou tohoto tureckého tajemství. Existují domněnky, že nejde o konvenční řemeslné zpracování, ale že se za zvířaty a symboly skrývá další poselství. Reliéfy jsou defacto obrázkovou abecedou. A protože si ji každý vykládá po svém, vznikají spory.
Proč byl chrám pohřben několik tisíc let po svém vzniku? Archeologové nepochybují o tom, že pohřbení stavby pod tunami štěrku a zeminy bylo velmi náročné. Ve vrstvách bylo nalezeno velké množství keramických střepů, organických zbytků a částí nástrojů vyrobených lidmi. Co zde předešlé civilizace chtěly ukrýt před světem?
Zdroje info: sciencemag.cz, travelportal.cz
Náhledové foto: Wikimedia commons, Klaus-Peter Simon, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:G%C3%B6bekli2012-16.jpg#/media/File:G%C3%B6bekli2012-16.jpg