Francouzská obec Kresčak: Po stopách českého krále Jana Lucemburského
6. leden je nejen svátkem Tří králů, ale také dnem, kdy se před 676 lety z bitvy u Kresčaku v severní Francii vracel domů římskoněmecký král Karel IV. Jeho otec, český král Jan Lucemburský, v bitvě padl. Co nabízí současný Kresčak k vidění a najdeme tu českou stopu?
Sebevražedná jízda českého krále
Název Kresčak si někteří možná pamatují z hodin dějepisu, a to ve spojení se stoletou válkou mezi Anglií a Francií a také se jménem českého krále Jana Lucemburského. Ten se této bitvy v roce 1346 účastnil již jako úplně slepý. A je velmi pravděpodobné, že ji pojal jako svou sebevražednou jízdu. Osud slepce byl pro něho, rytíře tělem i duší, velmi krušný, a život pro nevidomého krále proto přestal mít smysl. Pravdou je, že se Janu Lucemburského v boji podařilo hrdinně položit svůj život. Kresčak se stal místem bojiště znepřátelených zemí čirou náhodou, a to kvůli nepříjemnému deštivému počasí, které znepříjemňovalo další postup vojsk.
Kousek od La Manche
Obec Kresčak se tedy bojovou řeží rytířů zapsala do historie. Málokterý žák se ale více pídí po tom, kde se vůbec nachází. Najdeme ji jižně od Calais v regionu Hauts-de-France, v departmentu Somme – tedy na území historického hrabství Ponthieu. Od kanálu La Manche je Kresčak vzdálený pouhých 25 kilometrů, takže Angličané to sem neměli vůbec daleko.
V místě, odkud anglický král Eduard III. řídil své vojáky, nyní stojí dřevěná rozhledna. Smrt českého krále Jana Lucemburského 26. srpna 1346 zde ještě připomíná tzv. Český kříž. Postaven byl na místě, kde se bitva pravděpodobně odehrála. Současně je nejstarší památkou bitvy u Kresčaku. V obci Kresčak najdete pomník českého krále Jana Lucemburského z roku 1905.
Český kříž u Kresčaku. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Pavel Hermans/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cr%C3%A9cy-en-Ponthieu_24-09-2008_10-41-02.JPG
Město Abbeville
Pokud by vás vaše kroky zavály až do Kresčaku, určitě stojí za návštěvu také nedaleko ležící město Abbeville. Ve středověku to byl jediný přístav v lamanšském průlivu. Až do druhé světové války se jednalo o malebné město, bohužel německé bombardování zničilo většinu staveb. Dnes zde najdete převážně moderní zástavbu. Přesto je tu k vidění pár zajímavých historických budov – kostel svatého Wulfrana, zvonice, zámek de Bagatelle.
Zdroj: Wikipedie.org, Mapy.cz
Pomník Jana Lucemburského v Kresčaku. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: moderátor / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cr%C3%A9cy-en-Ponthieu,_monument_%C3%A0_Jean_de_Luxembourg_(8).jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.