Fenomén tepui: Existuje tu opravdu ztracený svět?
Když se řekne stolová hora, téměř každý si vzpomene na knihu Ztracený svět z pera A.C. Doylea. Spisovatele nejspíš inspirovala známá Roraima, jedna ze skupiny jihoamerických stolových hor zvaných tepui. Mohli na těchto na první pohled nedosažitelných místech opravdu přežít pravěká stvoření?
Druhé patro světa
Stolových hor najdeme po světě mnoho, jedny dokonce blízko našich hranic. Ty nejstarší a největší se však nacházejí v Jižní Americe. Přesněji v Guyanské vysočině, která zasahuje do Venezuely, Guyany a Brazílie. Celkem zde najdeme 115 takových geologických útvarů. Dlouhá léta byly jejich strmé stěny pro člověka nepřekonatelné a indiáni hory považovali za posvátná místa. Ke konci 19. století však tyto „domovy bohů“ dobyli britští přírodovědci, kteří poprvé popsali zvláštní skalní útvary na vrcholcích tepui a unikátní rostliny a hmyz. Smyšlený příběh spisovatele Doylea pak ještě přiživil myšlenku, že vrcholky stolových hor jsou vlastně ostrovy zakonzervované v čase.
Roraima: autor: Claire Taylor, Creative Commons/CC-BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Bez dinosaurů, přesto nedají vědcům spát
Divoké porosty a řvoucí pravěké ještěry na planinách tepui samozřejmě nenajdete. Vynikají však specifickým klimatem s nadbytkem dešťů a velkou druhovou bohatostí, co se rostlin týče. Zajímavou tepui je Kukenán, kde díky erozi vzniklo spletité skalní město. Díky velkému množství srážek zde najdete i husté lesy plné vzácných rostlin. Některé ze stolových hor však lákají spíše na své vodopády než na výšlapy na vrchol. Například z hory Ayuantepui padá nejvyšší vodopád na světě, Salto Ángel.
Salto Ángel: autor: Sankirumi, Creative Commons/CC-BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Bujel zde kdysi pravěký život?
I když nejsou stolové hory zatím prozkoumány důkladně, v některých věcech už mají odborníci jasno. Prověřili stáří hornin a zjistili, že prostředí tepui se vyvíjí v čase naprosto stejně jako okolní prales. To znamená, že i rostlinné a živočišné druhy se posouvají stále kupředu a nezůstaly na úrovni třetihorních tvorů. Člověkem málo zasažená příroda stolových hor však stále otevírá prostor otázkám. Jaký zajímavý život zde vědci ještě objeví?
Zdroj: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1996/cislo-10/tepui.html
Kukenán: náhledové foto, autor: Paolo Costa Baldi, Creative Commons/CC-BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.