Estonský hrad Koluvere vlastnil i milenec ruské carevny Kateřiny II. Dnes v něm najdete restauraci a saunu

Nejsevernější z pobaltských republik je přímořský stát Estonsko. Protože je od roku 2004 členem EU, tak vám k jeho návštěvě postačí jen platný občanský průkaz. Mírné podnebí, o něco chladnější než u nás v České republice, může lákat ty cestovatele, kteří se neradi v létě pohybují ve spalujícím žáru jihoevropských zemích. A také v Estonsku lze narazit na zajímavé pamětihodnosti. Jedním z nich je hrad Koluvere, jenž je dobrým příkladem hradní architektury v této evropské zemi.

Hrad nechal vybudovat nejstarší estonský rod Lode

Od hlavního města Estonska Tallinu je hrad Koluvere vzdálený sotva devadesát kilometrů. Leží ve stejnojmenné obci v kraji Läänemaa už od 13. století, kdy byla tato oblast pod kontrolou Dánů. Jeho původními staviteli obranné pevnosti byl jeden z nejstarších estonských rodů Lode, po kterém dostal hrad německé jméno Lode.  Prameny ze 17. století říkají, že nový hrad zde nechal postavit biskup Hermann v roce 1334, a to na umělém ostrově vytvořené v přehrazené části řeky Liivi.

Nejstarší částí hradu je vysoká čtvercová věž, jež nejspíš pamatuje počátek 13. století. Zároveň patří k nejstarším hradním věžím v Estonsku. Svou strategickou vojenskou roli si hrad uchoval asi do 17. století, kdy byl přebudován na pohodlné šlechtické sídlo. Získal rokokový vzhled.

Hrad v majetku milence carevny Kateřiny II.

V roce 1771 se hrad Koluvere stal majetkem Grigorije Orlova, když mu ho darovala společně s okolními pozemky carevna Kateřina II. Orlov byl jedním z jejích milenců a byl to on, kdo společně se svým bratrem pomohl z trůnu sesadit jejího problematického manžela cara Petra III. Udělal to patrně v domnění, že se stane jejím manželem a dalším carem. Nicméně Kateřina II. se již nikdy podruhé nevdala.

Hrad Koluvere. Foto autor: A. Palu; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Koluvere_linnus_vallikraaviga*.JPG

Moderní historie otevřela hrad Koluvere návštěvníkům

V letech 1855 až 1856 byl hrad Koluvere romanticky přebudován v novogotickém slohu. Kromě příjemného bydlení zde byly i hospodářské budovy, původně dřevěné, ale později kamenné. Ani této stavbě se nevyhnuly požáry, které ji poškodily v letech 1840, 1905 a 1963. V současné době je v zámku Koluvere zázemí turisty a pro milovníky dobrého jídla – restaurace a vinárna. K dispozici je také sauna.

Zdroj: https://www.koluvere.com/; https://en.wikipedia.org/wiki/Koluvere_Castle

Hrad Koluvere. Náhledové foto autor: Piret Pätntuu; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Koluvere_linnus_vallikraaviga.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.