Džammú, Kašmír a Ladákh se pro turisty uzavřely na neurčito
Ještě donedávna se tyto muslimské části jinak převážně hinduistické Indie mohly pyšnit poměrně značnou autonomií, tak však nedávno díky intervencím vlády skončila. Došlo k novému přerozdělení území a také k zákazu vstupu turistů, dokud se situace neuklidní.
Jde o další problémy, které tuto část Asie sužují. Před několika lety proběhla tiskem zpráva o kašmírských kozách, které zůstaly vlivem počasí uvězněné v horských údolích. To spolu s nedostatkem potravy na místě způsobilo dramatický pokles jejich populace a tím i zdražení oblíbených kašmírových výrobků, vyráběných vyčesáváním jejich jemné srsti.
Džammú a Kašmír vs. Ladákh
Je pravděpodobné, že si toto rozdělení pamatujete trochu jinak, protože až nedávno byl Ladákh řazen právě k údolí Kašmír. V něm žije mimochodem asi 8 milionů lidí, zatímco v muslimském státě Džammú, který pod správu oblasti nově náleží, je to asi šest milionů.
Indická vláda se zaklíná starostí o rozvoj okrajových oblastí. Když uvážíme, že turisté mířili do Kašmíru a Ladákhu zejména za malebnou krajinou, opuštěnými kláštery na vrcholcích hor, skalnatými náhorními plošinami a vzácnými zvířaty v čele s levhartem sněžným, pak bohužel nezní tyto plány právě příznivě.
Ladákh nově jako samostatný region
Jen těžko bychom našli spornější území mezi Indií a Pákistánem, koneckonců dvě z dosavadních tří válek se vedly právě o ně. Kašmír také nemá právě dobrou pověst co do bezpečnosti a dokud v očích turistů patřil Ladákh právě k němu, příliš se sem nehrnuli. Tak zní další argument indické vlády. Ten už zní o něco rozumněji a kdo ví, možná se do budoucna opravdu můžeme těšit na Ladákh s rozvinutou infrastrukturou, přívětivými hotely a podobnými vymoženostmi. Turistický ruch to zcela jistě podpoří, ale jak to bude s jeho kvalitou se můžeme už jen dohadovat.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.