Dva protichůdné blesky se spojily – jedinečný okamžik zachytila kamera
Dva protichůdné blesky se spojily – jedinečný okamžik zachytila kamera. Unikátní video zachytilo jednotlivé paprsky elektrického proudu a vznik elektrického výboje na obloze. Slow-motion video tak nabízí unikátní pohled na to, jak vzniká struktura elektrického výboje, tedy blesku, na obloze.
Video rozdělené na jednotlivé snímky zachycuje vytvoření elektrického výboje na obloze. Ten vznikne tím, že se potká vlákno elektrického proudu z mraku nabitého elektřinou a vlákno elektrického proudu stoupající ze zemského povrchu. Následně stačí malé přeskočení paprsku a vzniká obrovský elektrický výboj.
Kamera zachytila výjimečně kvalitní záběry
Elektrický výboj zaznamenal Rubin Jian na Čínské akademii věd v Pekingu. Pro svůj záznam využili kameru, která zachycuje snímek každých 2,6 milisekund. Díky tomu Jiang a jeho kolegové velmi přesně zachytili, co se děje při elektrickém výboji na obloze.
Foto: Pixabay
Předmětem výzkumu bylo především zjištění, co se stane, když se potkají dva protichůdné blesky. To se zpravidla stane v momentě, kdy jeden blesk směřuje směrem od země a druhý směrem k zemi, například z elektřinou nabitého mraku.
Video zachycuje setkání dvou blesků
Právě setkání dvou blesků velmi pečlivě zachycuje video. Dva protichůdné blesky se k sobě během několika minisekund přiblíží a následně mezi nimi přeskočí velmi slabé vlákno elektrického proudu. Díky tomuto spojení vzniká silný elektrický náboj doprovázený silným světelným zářením.
Vzhledem k rychlosti celého děje se zatím žádné kameře nepodařilo tento jev přesně zdokumentovat. Kvůli tomu byly extrémně silné výboje na obloze pouze předmětem diskuzí. Unikátní video z Čínské akademie věd ale celou záhadu objasňuje a ukazuje, že za vše může poměrně malý paprsek elektrického proudu.
Jako blesky se označují silné přírodní elektrostatické výboje. Ty obvykle provází silné světelné záření. Procházející elektřina silně zahřívá vzduch a blesk tak doprovází typický zvukový jev známý jako hrom.
Zdroj: https://journals.ametsoc.org/view/journals/apme/54/12/jamc-d-15-0029.1.xml, https://www.researchgate.net/publication/285697138_Review_of_artificially_triggered_lightning_study_in_China
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.