Dům U osla v kolébce vás zavede do tajemného světa alchymistů a kouzelníků
Když se řekne stará Praha, nejspíš si hned vybavíte nejrůznější mýty a pověsti. Zvláště ty, jejichž hlavní roli hrají alchymisté a mágové, mají své osobité kouzlo. Tak proč si takové okouzlení nedopřát se vší všudy?
Možná tušíte, že v našem hlavním městě najdete Muzeum mágů a alchymistů staré Prahy a hostí ho právě již zmíněný dům s prapodivným názvem. A ne náhodou.
Po stopách Edwarda Kelleyho
Poku do domu U osla v kolébce vstoupíte, budete procházet týmiž prostorami, jako za časů Rudolfa II. Nejznámější český alchymista Edward Kelley. Nejvíce se mu líbilo v malé věžičce až na půdě domu, kam vystupoval po točitém schodišti a prováděl tu svoje pokusy.
Častými hosty tu však byl i samotný panovník či učitel E. Kelleyho John Dee. A podle některých teorií i William Shakespeare jako špion anglické královny, ale to už se pouštíme do hodně odvážných vod.
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
Památka ze 16. století
Základy domu byly postaveny v 16. století a v prakticky nezměněné podobě se celá budova dochovala až dodnes. A proč tak zvláštní název? Inu, Kelley utekl do Prahy z rodné Anglie, kde měl pověst šejdíře a podvodníka, za což mu byly uříznuty uši.
A právě tohle jednoho dne zahlédla jistá matka, které původně za alchymistou přišla s nemocným dítětem. A právě tomu měl Kelley ve zlosti přičarovat oslí uši (jež mu ovšem po vroucných modlitbách prý později odstranila sama Panna Marie).
A aby toho nebylo málo, prý tu straší. Alespoň to tvrdí někteří turisté. Vznikají fotografie záhadných stínů a přibývají pocity „tušení něčeho zlého.“ Pokud byste rádi něco podobného zažili na vlastní kůži, můžete se sem vydat. Dost možná tu narazíte na něco víc, než „jen“ na obyčejné muzeum, jakkoli díky svému ústřednímu tématu zajímavé.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.