Do Trocnova za Janem Žižkou

Postava Jana Žižky je v naší historii pevně zakořeněná a natolik oblíbená, že se již z historické roviny částečně přesunula do roviny mytologické. Pramenů ke zkoumání života skutečného Jana Žižky a způsobů, jakými pronikl do našeho národního povědomí, je však stále víc než dost. A kde s pátráním začít jinde než v Trocnově, jeho rodišti?

Památník Jana Žižky: ideální rodinný výlet za poznáním

Komplex památníku Jana Žižky z Trocnova je spravovaný coby pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, od kterých je vzdálen asi 16 kilometrů. Celý památník je od roku 1978 zařazen mezi národní kulturní památky. Památník zahrnuje budovu muzea, sochu i pomník Jana Žižky a také odkryté základy několika staveb. Jedna z nich je přitom patřila právě rodině nejslavnějšího husitského vojevůdce.

Nepřehlédnutelnou dominantou areálu je třináctimetrová socha Jana Žižky z roku 1960. Hned potom zaujmou návštěvníky základy budov dvou dvorců, kde Žižka prožil svá první léta.

Muzeum má pět místností a návštěvníci se v něm prostřednictvím klasických i interaktivních exponátů dozví řadu zajímavých informací o osobě Jana Žižky, době, ve které žil, zrodu husitského hnutí i průběhu husitských válek.

Součástí stále expozice je i sekce určená dětem s řadou prvků a úkolů určených právě nejmenším návštěvníkům. V letní sezoně funguje v areálu také stánek, kde je možné zakoupit malé občerstvení.

02_Zizka

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Naučná stezka

V prostorách památníku začíná 4 km dlouhá naučná stezka. Ta nabízí nenáročnou procházku obohacenou deseti naučnými panely, které doplní informace nabyté v muzeu. Pro zájemce o další poznatky jsou panely opatřeny QR kódy.

Stezka vede i kolem údajného místa Žižkova narození, které označuje pamětní deska (podle legendy se vojevůdce narodil pod velkým dubem, který byl však poražen již v 17. století). Stezka končí opět v prostorách památníku.

Otevřeno je od května do září (9-17 hod) a vstupné je velmi příjemné. Rodina zaplatí za vstupenku pouhých 60 Kč.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons