Do Tovačova za zámeckou Spanilou věží i nejstarším renesančním portálem

Jen patnáct kilometrů od Prostějova leží město Tovačov. Zde si na své přijdou hlavně milovníci starobylých hradů a zámků. Kousek od náměstí se totiž nachází původně renesanční tovačovský zámek se svou dominantou Spanilou věží.

Zámek Tovačov

Také úrodná Haná vedle své rovinaté krajiny umí nabídnout po kulturních památkách lačnícímu cestovateli zajímavá místa, na nichž uspokojí svoji touhu se kochat uměním dřívějších stavitelů. Až budete stát u zámku Tovačov, třeba i vy ucítíte tu pohodovou a příjemnou atmosféru, již vyzařuje. Možná je to dané také přítomností nedaleké vodní plochy v podobě rybníku Kolečko. Ostatně rybníků má město Tovačov ve svém okolí více – k již zmiňovanému patří ještě Náklo, Hradecký a Křenovský s celkovou plochou 328 hektarů. Jejich vznik se datuje do 2. poloviny 15. století.

Zdroj obrázku: Wikimedia.Commons.org

Co zajímavého má zámek přichystáno pro návštěvníky?

Vraťme se však k tovačovskému zámku, který tvoří poměrně rozsáhlý komplex budov se dvěma nádvořími. Jádrem je jižní křídlo vzniklé přestavbou na konci 15. století. Nese vzácné prvky rané renesance, pod nimiž je podepsán italský architekt Chimenti Camicia, jenž pocházel z Florencie. Součástí přestavby byla také Spanilá věž z roku, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku – tedy z roku 1492. Ta je dodnes nejvýznamnější dominantou zámku. Unikátní je také renesanční portál, jímž se vchází na nádvoří a který je považovaný za nejstarší italskou renesanční práci u nás.

Na konci 19. století prošel zámek novorenesanční přestavbou, vzniklo nové zámecké křídlo se vstupním schodištěm, které napodobuje Vídeňskou operu. Dnes je tovačovský zámek majetkem města a postupně zde probíhají rekonstrukce jednotlivých budov.

Návštěvníci se mohou při komentované prohlídce s průvodcem těšit na 60 minut zajímavého povídání o historii zámku, uvidí rytířský i sněmovní sál nebo mohou vystoupat na vyhlídku 96 metrů vysoké Spanilé věže, odkud je krásný výhled do okolí.

Zdroj obrázku: Wikimedia.Commons.org

Dubové stromořadí v Tovačově

Za návštěvu však stojí také historická dubová alej u rybníka Kolečko, který se nachází nedaleko zámku. Stromořadí založil rod Pernštejnů před čtyřmi stoletími. Mohutné stromy jsou tak svědky dění v Tovačově v minulosti i v současnosti. V roce 2014 tato alej vyhrála titul Alej Olomouckého kraje. Prochází jí zelená turistická trasa.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia.Commons.org.

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.