Do okolí Hranic na Moravě za nejhlubší propastí, hradní zříceninou i krasovými jeskyněmi

Naše republika je krásná v každém počasí a roční době. Ovšem léto a velké prázdniny jsou obdobím, kdy lidé více jako jindy cestují, a to nejčastěji i se svými ratolestmi, které si užívají zaslouženého volna. Co tak jim naplánovat výlet za propastí, jeskyněmi a hradem?

Příjemný jednodenní výlet: Z Teplic nad Bečvou až na hrad Helfštýn

Zajímavým jednodenním výletem může být i návštěva lázní Teplic nad Bečvou a jejich okolí. Leží v těsné blízko města Hranice na Přerovsku. Pokud pojedete automobilem, je možné ho nechat na odstavném placeném parkovišti nedaleko vlakového nádraží v Teplicích. Odtud jsou pak lázně coby kamenem dohodil. Kromě procházky lázněmi vás tu čekají dvě místa, která byste si rozhodně neměli nechat ujít – Hranická propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně. Leží od sebe ve vzdálenosti necelých dvou kilometrů, takže vše v pohodě zvládnete ujít pěšky.

Hranická propast je nejhlubší na světě

Výchozím bodem k nejhlubší zatopené jeskyni na světě je vlakové nádraží v Teplicích nad Bečvou. Čeká vás příjemná půlhodinová procházka do mírného kopce až k okraji Hranické propasti. Hloubka její suché části je 69,5 metrů, pak následuje hladina Jezírka a dále propast pokračuje až do hloubky minimálně 400 metrů. Jedná o zatím potvrzenou hloubku, je však pravděpodobné, že propast je ještě hlubší.

Od Hranické propasti se můžete vydat na Vyhlídku u svatého Jana, která vede Národní přírodní rezervací Hůrka u Hranic. Cesta je dlouhá asi jeden kilometr. Odtud se vrátíte zpátky k propasti a k vlakovému nádraží a pokračujete podél řeky Bečvy dále do centra lázní, kam se dostanete po mostu. Zde se v blízkosti lázeňského domu Bečva nachází další lákadlo, a to Zbrašovské aragonitové jeskyně. Jejich název pochází od původního pojmenování Teplic, které až do roku 1959 se nazývaly Zbrašov.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Unikátní národní kulturní památka

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou krasovým územím, které nemá v tuzemsku obdoby. Významné jsou i z evropského hlediska. Souvisí s nimi také hlubinné vývěry teplé minerální vody, která se používá v lázních k léčebným účelům. Jeskyně byly objevené v roce 1912 a v roce 1926 zpřístupněné veřejnosti. Vnitřní výzdobu tvoří převážně uhličitan vápenatý ve formě stalaktitů i stalagmitů. Světovým unikátem jsou gejzírové stalagmity. Některé nižší části jeskyní jsou trvale zaplněné oxidem uhličitým s koncentrací až 40 %, přičemž už 10 % je pro člověka smrtelných. Z bezpečnostních důvodu je proto třeba každý den koncentraci CO2 měřit. Jeskyně patří k nejteplejším v České republice, jejich celoroční teplota se pohybuje okolo 14 stupňů Celsia. Zpřístupněná trasa je dlouhá 375 metrů ze 1322 metrů známých chodeb a prohlídka trvá okolo 50 minut.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Hrad Helfštýn ze 14. století

Když se budete pohybovat v Teplicích nad Bečvou, určitě si nenechte ujít rozsáhlou zříceninu hradu Helfštýn. Ta se nachází ve vzdálenosti 18 kilometrů a cesta autem vám zabere necelou půlhodinu. Jeho návštěva stojí za to. Čekají vás tu celkem čtyři nádvoří, které si můžete sami bez průvodce prohlédnout. Kromě toho se na hradě často konají kulturní akce, jako například setkání uměleckých kovářů, šermířský festival, poutě a trhy.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.