Do lázní Teplice nad Bečvou na léčení i na procházky po naučné stezce nebo na prohlídku jeskyně
České lázeňství má dlouholetou tradici. Nejen že se do lázní lidé jezdí léčit s nejrůznějšími neduhy, ale navštěvují je často i jen kvůli jejich příjemné atmosféře a pěknému okolí, které k lázních většinou patří. Co hezkého na vás čeká v Teplicích nad Bečvou a proč byste se tam měli někdy přijet podívat?
Příjemné lázně, kde se léčí onemocnění srdce
Do Teplic nad Bečvou na Přerovsku se dostanete nejen po vlastní ose, ale také autobusem nebo vlakem, protože obec leží na železniční trati Hranice na Moravě – Púchov. Patří k významným tuzemským lázním, kam se jezdí léčit lidé se srdečními problémy. První zmínka o lázních je z poloviny 16. století. O století později se na jejich rozvoj negativně podepsala třicetiletá válka, která zanechala oblast Hranic zpustošenou. Jejich nová etapa se pak začala psát až v 19. století a rozkvět lázní začal v 50. letech minulého století, kdy postupně došlo k jejich modernizaci. Pacientům jsou k dispozici tři velké lázeňské domy Bečva, Janáček a Moravan, které poskytují služby pod jednou střechou – ubytování, stravování, procedury i lékařské vyšetření.
Foto: Pixabay
Naučná stezka Hůrka s Hranickou propastí
Srdce je třeba trénovat zejména přiměřeným pohybem. Toho může být v lázních Teplice na Bečvou dostatek, protože okolí je kopcovité, zalesněné s možností vycházek k řadě zajímavých míst. Nemusíte být přímo lázeňskými pacienty, abyste si teplického okolí také užili. Za návštěvu určitě stojí Hranická propast, která podle posledních měření by měla být nejhlubší na světě. Je součástí Naučné stezky NPR Hůrka, která začíná u železniční stanice Teplice nad Bečvou. Dlouhá je 4 kilometry a ujít ji zvládne i menší dítě bez kočárku.
Od Hranické propasti až do Hranic k autokempingu
Když budete pokračovat od Hranické propasti dále po stezce, dojdete až ke zřícenině hradu Svrčov. Ten byl vybudován už ve 14. století, ale o dvě století později je uváděn jako pustý. Najdete tu jen nepatrné zbytky. Kousek dále je pak vyhlídka u svatého Jana se sochou Jana Nepomuckého. Je odtud pěkný výhled na lázně i město Hranice. Pokračovat pak lze až k autokempu Hranice. Zde je pak třeba se otočit a po stejné trase se vrátit zpátky k výchozímu bodu.
Když to ještě stihnete, tak určitě nezapomeňte navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně, které se nacházejí nedaleko lázeňského domu Bečva a kapličky svatého Peregrina. Zpřístupněná trasa v jeskyních je dlouhá 375 metrů a prohlídka zabere asi 50 minut.
Lázně Teplice nad Bečvou: Náhledové foto Lázně Teplice nad Bečvou
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.