Do Kostnice (nejen) za Janem Husem

02_kostnice

Kostnice ležící na břehu Bodamského jezera přímo na německo-švýcarských hranicích, je zajímavým pětaosmdesátitisícovým městem, které může sloužit jako ideální výchozí bod pro výlety v okolí jezera. Jeho voda přitom omývá břehy patřící třem státům: Německu, Švýcarsku a Rakousku. Zvláště Češi ale vnímají Kostnici i jinak, jako místo, kde v roce 1415 dohořela hranice, na níž vyhasl život Jana Husa. Důvodů pro její návštěvu je tedy více než dost.

Historie stará a ještě starší

Počátky historie města leží již v době keltské, pokračování měla v době římské i germánské, ze které následně vplula Kostnice do období středověku. Po každém z těchto období zbyly do dnešních dob více či méně viditelné památky. Pro nás bude mezi nimi hrát jistě prim památník Jana Husa v podobě tzv. Husova kamene umístěného na bývalém popravišti. Právě u něj se každoročně na výročí Husova upálení konají vzpomínkové akce. K vidění je ve městě též Husův dům, kde byl Hus v prvním období koncilu ubytován.

K dalším památkám a zajímavostem patří v Kostnici kontroverzní socha „Imperia“ umístěná přímo v přístavišti. Za moderní umění lze považovat známou zeď nazývanou „Before I die…“ inspirovanou podobným americkým projektem, na kterou může kdokoliv křídou napsat své životní přání. Vynechat nemohou návštěvníci ani plavby po Bodamském jezeře a návštěvu ostrova Mainau s jeho úchvatnými květinovými zahradami.

01_kostnice

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se do Kostnice dostat?

Cesta po německých dálnicích vede přes Řezno, Mnichov a Weißensberg, kde je třeba sjet na silnici 31, která cestovatele dovede až k městu Meersburg na východním břehu Bodamského jezera. Z něj je ideální volit cestu do Kostnice přívozem, který funguje již od roku 1928.

Kostnice nabízí možnost strávit čas v příjemném prostředí a podnikat výlety na území hned tří států. Jedná se navíc o místo pevně spjaté i s naší vlastní historií.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com