Do Děčína za zvířátky do ZOO, na barokní zámek, renesanční most a největší pískovcový kaňon v Evropě

Vžitý název pro krajinu na obou březích řeky Labe mezi Děčínem a Pirnou je Českosaské Švýcarsko. Pojmenovali ji tak v 18. století švýcarští malíři Anton Graff a Adrian Zingg, kteří působili v Drážďanech, protože jim hodně připomínala jejich domovinu. Těžko říct, jestli by se o ní takto vyjádřili i v současné době, kdy oblast zachvátil oheň a proměnil ji ve spáleniště. A protože výlet do Hřenska je z důvodu hašení požáru vhodné odložit na vhodnější dobu, tak se půjdeme podívat do města Děčína, kde na nás čeká nejen barokně-klasicistní zámek.

Děčín a Labský kaňon

Děčín leží na soutoku Labe a Ploučnice. Je důležitým říčním přístavem, železniční křižovatkou a protknuté významnými silničními tahy. Díky své poloze patří město mezi nejzelenější města v České republice. Mezi Děčínem a Hřenskem se nachází národní přírodní rezervace Labský kaňon, který je jedním z nejmohutnějších pískovcových kaňonů v Evropě. Vytvořila ho svou erozní činností řeka Labe. Až byste se někdy v této oblasti vyskytovali, určitě si zajděte na uměle vytvořenou skalní terasu Belvedér a vyhlídku Růžový hřeben, z nichž jsou na Labský kaňon nejkrásnější pohledy. Zdejší pískovcové skály využívají horolezci, ovšem za dodržení přísných pravidel, která mají za úkol chránit přírodu.

Děčín a jeho pamětihodnosti

V Děčíně se můžete obdivovat jeho historickým památkám, ke kterým patří původně gotický kostel svatého Václava a Blažeje, barokní kostel Povýšení svatého Kříže, pseudorománský kostel svatého Františka Serafínského, evangelický kostel v Podmoklech, barokní kostel svatého Františka Xaverského. Aby těch svatých nebylo najednou moc, tak za pozornost stojí i děčínské původně renesanční domy. Dům s čp. 81 má například zachovalý renesanční portál ve stylu saské renesance.

Staroměstský most v Děčíně. Foto autor: Tadeáš Bednarz, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:D%C4%9B%C4%8D%C3%ADn,_Starom%C4%9Bstsk%C3%BD_most_(2021)_1.jpg

Určitě si zajděte na některý z historických děčínský mostů. Renesanční Staroměstský most přes Ploučnici byl postaven v letech 1564 až 1569 z pískovcových kvádrů. Stojí na něm sousoší českých patronů od Michala Jana Josefa Brokoffa z roku 1714. Most je dlouhý 84 metrů a široký 4,8 metru. Nad řekou ční ve výšce 7,7 metru. V 17. století byl postaven pak Ovčí můstek, což je krátké přemostění Jílovského potoka v Podmoklech s charakteristickým vysokým klenutím mostního oblouku.

Děčínský zámek

Asi největším lákadlem je v Děčíně zámek. Původně byl hradem, jenž během své existence různými přestavbami plynule přešel v zámecké sídlo. Jednu dobu to vypadalo, že jeho osud je zpečetěn, když v něm v letech 1968 až 1991 sídlila sovětská vojska. Po jejich odchodu se město pustilo do obnovy zámku a nyní se návštěvníci mohou těšit z jeho plné krásy. Zámek nabízí hned několik prohlídkových okruhů – Zlatá léta děčínského zámku, Návštěva u knížete Františka Thuna, Barokní perly zámku. Parkovat lze přímo u zámku. A protože se tu nachází i restaurace a kavárna, tak se tu rovnou i občerstvíte. Za ochutnání bude stát originální zámecká zmrzlina.

ZOO Děčín. Foto: Pixabay

ZOO Děčín

Až byste byli přesyceni historií, tak s dětmi by rozhodně stálo navštívit ZOO Děčín. Je to zase něco jiného než prohlížení si starých artefaktů. Chodíte na čerstvém vzduchu a pozorujete zvířata, která sice nejsou ve svém přirozeném prostředí, ale i tak udělají radost, a to zejména nejmladší generaci. Začátkem července se tu například narodilo mládě lamy vikuně (má nejjemnější srst na světě), k vidění je i mládě chápana. ZOO se rozkládá na ploše 6 hektarů a chová na 450 kusů zvířat ve 150 druzích.

Zdroj: https://www.zoodecin.cz/; https://www.zamekdecin.cz/

Zámek Děčín. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.