Skoro jako Divoký západ – národní park Timna v Egyptě
Pokud by se vám do rukou dostala fotografie tohoto jedinečného místa bez dalšího komentáře, pravděpodobně byste usoudili, že se díváte na vyprahlou krajinu v Arizoně s jejími typicky tvarovanými skalami s narudlým odstínem. Ve skutečnosti se nacházíme na úplně jiném kontinentě – v Asii, byť Sinajský poloostrov patří co do politického hlediska Egyptu.
Národní park Timna a jeho nevšední kamenná krása
Stačí si na mapě najít přístav Ejlat a budete doma. Už odtud lze totiž zahlédnout jedinečná větrem erodovaná údolí a neobvyklé skalní útvary, připomínající hřiby nebo sloupy. Kamenitý terén jen tu a tam zpestřují nízké keříky odolných akácií. Krajina je tu opravdu pestrá a více než fotogenická. Asi není třeba zdůrazňovat že při východu nebo západu slunce získává tu pravou tajemnost díky prodlužujícím se stínům, postupně vyplňujícím nejrůznější prohlubně a údolíčka. Vyplatí se tedy přivstat si nebo naopak počkat do pozdních hodin.
V parku Timna se také nacházející nejstarší měděné doly na světě, kde se tento cenný kov těžil už okolo 4 000 let před naším letopočtem. A zavítáte-li sem na jaře, potěší vás hromadná migrace nejrůznějších druhů ptáků, kteří míří z nitra kontinentu zpátky do Evropy. Uvádí se, že jich každý rok touto dobou přiletí nad parkem přes 500 milionů a není výjimkou, že se velké unavené hejno snese právě do keřů blízko vás.
Negevská poušť a její zajímavosti
Slyšeli jste už o machteších? Tyto geologické útvary, vyskytující se v Negevské poušti a na Sinajském poloostrově svým tvarem připomínají krátery, ve skutečnosti jde však o pozůstatky mořského dna, formované pravidelnými dešti. Největším machtešem je Ramon, táhnoucí se do délky 38 kilometrů a šířky 6 kilometrů. Zajímavý pohled nabízí také machteš Katan – 8 km dlouhý a 7 km široký.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.