Díky velkým dešťům mohla vykvést poušť Atacama
Zatímco jiné části Chile trápí ničivé období sucha, Atacamě od června přejí vydatné lijáky. Jinak suchá a neúrodná pole na severu Chile dostala konečně na zimu dostatek vláhy (v jižní polovině zeměkoule je zima v plném proudu), aby se na několika místech zazelenala a vykvetla barevnými květy. K tomuto zázraku dochází téměř na každé poušti na světě, když spadnou neobvykle vysoké srážky.
Rozhodující jsou však i další faktory. Většinou se hovoří o tom, že kvetení na pouštích lze sledovat, když srážky přesáhnou 15 milimetrů. Jiní tvrdí, že k němu dochází při srážkách nad 20 milimetrů. Ať je to, jak chce, například v Totoralu spadlo 18 milimetrů a místní tento zázrak nezaznamenali. Takže se musí sejít více záhadných složek na jednom místě. Na několika místech v oblasti spadlo letos až 80 milimetrů srážek, takže se dá očekávat, že v těchto pouštích bude kvetení rostlin skutečně výraznější. Národní park Llanos de Challe tak očekává výrazný nárůst turistického ruchu již v polovině září.
Jak může v poušti něco přežít?
Tento zázrak přitahuje zájem nejen vědců, ale i agrárních odborníků. Zkoumají, jak by mohli geneticky upravit rostliny, tak, aby byly odolné proti suchu. Rostliny v oblasti Atacama se vývojově přizpůsobily tamním podmínkám, tj. potřebě vody. 99 procent z více než dvou set druhů rostlin, které v současnosti vykvetly v Atacamě, jsou endemické druhy, tedy druhy, které se nevyskytují nikde jinde. Tato kvetoucí oblast je v rámci světa jedinečná. V některých případech se květy objevují v rámci Negevské pouště v Izraeli, ale nikdy ne v takové hojnosti!
Poušť Atacama
- Je to nejsušší místo na Zemi, srážky dosahují průměrně 1 mm za rok
- Táhne se v délce 1000 km podél Tichého oceánu od jižní hranice Peru až na sever Chile a zesiluje až na 100 km do vnitrozemí na úpatí Západních Kordiller, kde dosahuje výšky až 5000 m nad hladinou oceánu
- V souvislosti s těžbou četných nerostných surovin zde žije až milion jedinců
- Běžné jsou velké teplotní rozdíly, kdy rozdíl mezi dnem a nocí dosahuje až 50 stupňů
- Je zde mnoho bezmračných večerů, což činí tuto zónu vhodnou pro vnímání vesmíru
- Nachází se zde Evropská jižní observatoř a byl zde postaven největší galaktický přístroj ALMA
Zdroje info: novinky.cz, e15.cz
Náhledové foto: Pixabay