Digitální nomádství – sen každého cestovatele

Digital_Nomad

Cestování je finančně poměrně náročný koníček. Lidí, kteří se cestováním dokáží přímo život (např. ti, kteří dokáží prodat psané či filmové cestopisy), není mnoho. Většina cestovatelů do něj tak investuje většinu peněz, které přes rok vydělá ve svém zaměstnání. Pokud jsou zaměstnaní, dovolené ale nemají nazbyt. A lépe na tom nejsou ani freelanceři, ti zase nemohou většinou vypnout na déle než týden v kuse. Existují ale lidé, kteří dokáží všechny tyto problémy vyřešit a práci i cestování skloubit celoročně. Říká se jim digitální nomádi.

Kdo je digitální nomád?

Digitálního nomáda lze popsat jako člověka, který po většinu roku cestuje po světě, ale díky tomu, že svoji práci může vykonávat pouze za pomoci počítače, internetu a mobilního telefonu, současně věnuje několik hodin denně práci a vydělává tak peníze.

Digitální nomádství si většinou spojujeme s programátory, webdesignéry, tvůrci digitálních produktů a zkrátka povoláními, které mají co dočinění s online prostředím. Spektrum oborů, které digitální nomádství umožňují, je ale mnohem širší. Na dálku mohou pracovat grafici, překladatelé, účetní, datoví analytici, marketingoví odborníci a celá řada dalších.

Digital_Nomad

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výhody a nevýhody digitálního nomádství

Tou největší výhodou tohoto životního stylu je samozřejmě možnost trávit prakticky celý rok na zajímavých a exotických místech. Kdykoliv vás navíc to které místo přestane bavit, můžete se přesunout na další. Navíc, v porovnání s Českou republikou jsou životní náklady v mnoha zemích výrazně nižší a člověk ve skutečnosti tímto typem cestování ušetří.

Každá mince má ale dvě strany. Digitální nomád se vzdává pravidelného osobního kontaktu s rodinou i přáteli a udržení partnerského vztahu je pro něj prakticky nemožné. Digitální nomád také musí být člověkem, který je ochoten se vzdát prakticky všech hmotných věcí. Časté přesuny znamenají, že musíte být schopni nacpat všechen svůj majetek do jednoho kufru.

A je tady ještě jedna věc, která je však velmi individuální. Pro někoho může znamenat motivaci, pro někoho problém. Život na cestách znamená mnoho lákadel, míst lákajících k návštěvě, památek, atrakcí… není tak snadné jim podstatnou část dne odolávat a věnovat se práci. Jak již ale bylo zmíněno, někoho může takové prostředí naopak „nakopnout“ k ještě vyšší pracovní výkonnosti. Je tak na každém, aby si rozmyslel, zda je pro něj digitální nomádství to pravé.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com