Děčín: Pěšky, na kole i po vodě
Nejníže položené město v České republice, ležící 135 metrů nad mořem a symbolická brána do Národního parku České Švýcarsko, to je město Děčín. Místo, kde můžete objevovat památky pěšky, dělat výlety na kole, stát se horolezcem nebo rovnou všechno najednou. Dnes se podíváme, na jaké památky můžete narazit, které cyklotrasy stojí za to vyzkoušet a proč se překonat a vystoupat po místní ferratě.
Pěšky po stopách památek
Každý správný turista by neměl minout žádnou zdejší památku. Začít můžete hned u židovské synagogy postavené na začátku 20. století v secesním slohu s pseudo- orientálními prvky. Synagogu najdete ve čtvrti Podmokly, a když odtud budete pokračovat na kamenný most, dostanete se rázem do 16. století a už jste jen pár kroků od místního zámku, který se majestátně činí nad soutokem řek Ploučnice a Labe. Určit dobu, kdy byl tento zámek postaven je poněkud složité. V 10. století na místě zámku totiž stálo dřevěné hradiště, ve 13. století z hradiště už byl hrad a z něj pak po několika přestavbách barokně- klasicistní zámek, kterému dominuje Růžová zahrada. Od zámku dolů, v Děčíně dorazíte do přístaviště lodí Labské plavby. Odsud se můžete plavit až třeba do Drážďan nebo i dál do Míšně. Až z plavby pojedete zpátky autobusem, zavítejte ještě na zámek Moritzburg. Na tomto zámku se natáčela naše nejslavnější pohádka Tři oříšky pro popelku. Krásné je i lázeňské městečko Bad Schandau. Cestou vás čeká ještě přestávka v Hřensku, která je dost dlouhá na to, abyste se vydali k Pravčické bráně. O tom, že je Pravčická brána nejpozoruhodnějším pískovcovým útvarem v Evropě se asi zmiňovat nemusíme.
Ferraty v Děčíně? Ano i to je možné!
Po návratu do Děčína si můžete zajít ještě do místního muzea, které svými expozicemi mapuje vývoj lodní dopravy právě na Labi. Pokud stihnete ještě hezké počasí, určitě vyzkoušejte kánoi nebo raft a objevujte krásy Českého Švýcarska rovnou z řeky. A jestliže máte rádi adrenalin, vydejte se na Via ferrata Děčín neboli cesta horským terénem. Ferraty jsou v různých stupních náročnosti, ale tu děčínskou zvládne každý. Jedinečná je svou polohou, protože se nachází v centru města. Nastoupit na ferratu můžete hned naproti již zmíněného zámku. Stačí, když se dostanete k pískovcové Pastýřské stěně. Vstup na tento adrenalinový výstup je zdarma, peníze jsou potřeba jen na zapůjčené vybavení, pokud tedy samozřejmě nemáte vlastní. Odměnou za zdolání je skvělý výhled na město. Potom můžete navštívit ještě zoologickou zahradu, která se pyšní chovem medvědů grizzly, mimochodem jako jediná v České republice.
Objevování Děčína na kole
Prozkoumávat město Děčín a jeho krásy se dá i na kole. Centrum Děčína protíná Labská stezka vedoucí od pramene Labe až k jeho ústí, tedy do Severního moře. Stezka je dlouhá asi 1200 kilometrů. Děčínská část je však nejméně náročná. Daleko více se zapotíte na Krušnohorské magistrále, která začíná v Chebu, vine se přes celé pohoří a končí na Děčínském Sněžníku. Ten je nejvyšší stolovou horou u nás spolu s nejstarší kamennou rozhlednou zážitek s jízdy ještě více znásobí. Tato stezka i Cyklostezka Ploučnice spojuje Liberecko s Ústeckem, takže to můžete vzít ještě cestou přes Benešov na Ploučnicí a navštívit zdejší renesanční zámek.
Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.